Arnica montana

Prha horská (arnika)

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Účinná pozitivní složka.

Květina s krásnými žlutými květy rostoucí v horách.

Používá se jako bylinný lék po celá staletí, i když jeho účinek na pokožku je poměrně sporný. Nejvíce se používá k ošetřování modřin, ale existují některé studie, které ukazují, že to není lepší než placebo (zdroj: wikipedia). Někteří ji také považují za protizánětlivou, zatímco jiné výzkumy ukazují, že může způsobit podráždění pokožky.

Prha arnika je cenná léčivá rostlina spadající do ohrožených druhů. Nejčastěji se s ní setkáme v podobě tinktury nebo masti, ty se vyrábějí z okvětních lístků žlutavé barvy.

Arnika je jedovatá a užívá se jen zevně. Užívání vnitřně musí probíhat pod dohledem lékaře, neboť se lze snadno předávkovat a způsobit organismu otravu, která se projevuje nejčastěji zvýšením srdečního tepu. Není to alergen, ovšem u citlivějších jedinců může způsobit kontaktní dermatitidu.

Arnika obsahuje silice, třísloviny, karotenoidy, mastné kyseliny a flavonoidy. Je antibiotická, protiplísňová, mírně protinádorová a silně protizánětlivá.

Urychluje hojení, používá se tedy hlavně na drobná poranění, bodnutí hmyzem, popáleniny i omrzliny, pohmožděniny, modřiny, otoky, vředy, křečové žíly, bolesti kloubů a svalů, artritidu nebo revma.

Arnika se nesmí používat na větší otevřené rány. Vhodná je tedy například po sportu na rekonvalescenci svalů a kloubů.