Acetum

Ocet

 

Hodnocení: VÝBORNÉ

Původ: Rostlinný

pufrovací složka, užívá se k okyselení

 

Ocet je jednou ze složek naší kuchyňské a kosmetické taštičky. Obvykle se používá jako součást no-poo metody. Existuje celá řada octů, z nichž některé jsou charakteristické pro určité regionální kuchyně a v České republice jsou málo známé. Dají se začlenit do lahůdek. Ocet se tedy skládá z kyseliny octové v různých procentech, jejíž koncentrace se pohybuje od 4 do 18 %. Nejběžnější koncentrace je 8 %. Ocet se vyrábí alkoholovým a octovým kvašením. Octy s koncentrací kyseliny octové více než 10% je nutné používat naředěné, jinak hrozí popálení sliznic, hrtanu a hltanu. Název „ocet“ by se měl používat pouze pro produkty biologického původu. Laboratorní produkty se nazývají octová esence a kyselina octová. Laboratorní octy také neobsahují dochucovadla, jsou pouze kyselé.

Mezi nejčastěji používané octy patří klasický alkoholový ocet, který se vyrábí z fermentovaných zrn nebo jiných zdrojů na výrobu ethanolu. Používá se v čisticích prostředcích pro domácnost, má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Je velmi silný, obsahuje 5-10% kyseliny octové a vody. Jablečný ocet, který se vyrábí z lisovaných a fermentovaných jablek, je jedním z nejoblíbenějších octů. Známý pro svou jemnou chuť, lze ho použít místo vinného octa, ale je o něco sladší. Syrový, nefiltrovaný jablečný ocet chutná lépe a má oranžovou barvu. Pomáhá domácnostem zbavit se vinných mušek. Používá se k detoxikaci těla, zmírnění stresu, boji proti lupům a jako prostředek k hojení pokožky. Ocet z červeného vína se vyrábí z kvašeného červeného vína a chutná ostřeji. Přidává se do masových marinád nebo salátů, barví se. Bílý vinný ocet se vyrábí z bílého vína, je řidší než ocet červený a méně štiplavý. Ze šampaňského se vyrábí i ocet. Tato odrůda je lehčí než ostatní vinné octy. Používá se jako základ obkladů nebo jako stabilizátor v domácí kosmetice. V kuchyni se pak přidává do salátů.

Balzamikový ocet je jedním z nejčastěji používaných octů. Vyrobeno v Itálii z nefiltrované hroznové šťávy. Má tmavě hnědou barvu a je jednou z výjimek octa, protože se nevyrábí z fermentovaného alkoholu, ale zraje jako víno. Jeho kyselost či sladkost závisí na stupni zralosti – staré balsamico je sladší a silnější. Sherry ocet se vyrábí ve Španělsku ze speciálních odrůd bílých hroznů a zraje minimálně šest měsíců v dubových sudech. Vyznačuje se jantarovou barvou a komplexní chutí. Používá se v teplé i studené kuchyni. Rýžový ocet, typický pro Japonsko a Čínu, se vyrábí z rýžového vína, má tmavě žlutou barvu a chutná mnohem sladší než vinný ocet. Používá se do marinád, typických asijských jídel a omáček. Podpisem je černý ocet známý jako Chinkiang. Má dřevitou kouřovou chuť a tradičně se vyrábí z černé rýže nebo čiroku. Je součástí kuchyně jižní Číny, kde se používá do omáček a marinád. Navzdory svému názvu není Umeocet skutečným octem. Vzniká jako vedlejší produkt při nakládání švestek umeboshi. Obvykle má červenou barvu, má slanou kyselou chuť a místo kyseliny octové obsahuje kyselinu citrónovou. Prospívá játrům a pomáhá při nechutenství, únavě a poruchách trávení.