Acacia catechu

Kapinice katechová

 

HodnoceníVÝBORNÉ
Původ: Rostlinný
 
Akácie katechová je listnatý strom z čeledi citlivkovitých (Mimoseae). Akácie katechová pochází z východní Indie, hlavně z oblasti okolo Bengálského zálivu a ostrova Srí Lanka. Roste též v Číně, Indonésii a západní Africe.
Dřevo Akácie katechu obsahuje velké množství tříslovin, katechu-taninové kyseliny, katechinu, gumu a quercetin. Katechu- taninová kyselina se vyskytuje jako tmavě načervenalohnědý prášek, který oxiduje ve vzduchu a je známý jako barvivo katechu. K jeho rozpouštění se používá horká voda.
Katechu se používá jako přísada do potravin, a všeobecné barvivo např. pro barvení rybářských sítí a plachet, hedvábí a bavlny. Je extrahováno vařením dřeva ve vodě a odpařením obarvené tekutiny. Směs katechu má vysoký obsah přírodních rostlinných taninů a může se použít ke zpracování zvířecích kůží.
Akácie katechová byla velmi ceněnou bylinou s vysoce léčivou hodnotou, hlavně v indické ájurvédě. Tradiční léčitelství akácii katechovou využívalo zejména při chronickém nadýmání a nechutenství, při průjmu, úplavici, zánětech močových cest a pohlavních orgánů. Rovněž měla tato bylina schopnost zastavovat krvácení, používala se v případě silné menstruace, při krvi v moči a stolici nebo při kašli a bolestech zubů. Domorodci katechu míchají s pepřem betelovým a žvýkají ji, aby měli zdravé dásně.
Akácie má antiseptické, stahující, protizánětlivé, antioxidační, protirakovinné a posilující vlastnosti. Dá se užívat i v případě kardiovaskulárních onemocnění, při vysokém tlaku, obezitě, chrání žaludek, játra a žlučník a zevně pomáhá s hojením ran a vředů. Katechu dokáže výborně čistit krev a omladit pokožku. Kromě léčivých účinků se akácie používá jako součást ájurvédských zubních past, ústních vod a kloktadel a též v mastech zabírajících na mnohé kožní problémy (dermatitida, psoriáza, ekzémy).
Moderní medicína kapinici katechovou za účelem léčebným nevyužívá. Akácie katechová se dodává ve formě kapslí, tablet a je součástí sirupů. Dosud nebyly popsány vedlejší účinky ani kontraindikace, a proto je třeba používání akácie konzultovat s odborníkem.