Acacia (Acaciae gumni)

Arabská guma

HodnoceníVÝBORNÉ
Původ: Rostlinný
  • želatinizační
  • zahušťovadlo
Arabská guma je přírodní látka, která se používá v potravinářství, farmacii (potahování tablet), polygrafii, lakýrenství a kosmetickém průmyslu. Je to pryskyřice, tvořící se v kůře Akácie senegalské.
Hlavním vývozcem arabské gumy je Súdán, arabská guma se sklízí ze stromů v Senegalu a Somálsku. Je známá také pod názvem klovatina, ale ta se používá spíše pro její tekutou formu (lepidlo). Arabská guma je žlutá pryskyřičná hmota, po usušení má jantarové zabarvení.
Funguje hlavně jako emulgační činidlo, zlepšuje vzájemnou návaznost látek v produktu. Pomáhá lépe smíchat navzájem velmi špatně mísitelné nebo nemísitelné ingredience jako je voda a olej. Tím pádem přispívá k lepší roztíratelnosti výrobku a podporuje jeho celkovou dobrou konzistenci.
Zároveň funguje jako přírodní stabilizátor. Vykazuje antioxidační aktivitu, podporuje udržení dobré hydratace pleti. Najdeme ji v produktech péče o tělo (hlavně anti-agingové přípravky), pleť i vlasy, ale také jako součást dekorativní kosmetiky (např. řasenky, oční linky).
V potravinářství se pro arabskou gumu používá označení E 414. Nejčastěji ji najdeme v pochutinách jako zmrzlina, různé bonbony, žvýkačky nebo nealkoholické nápoje, ale můžeme ji také najít i v sýrech, majonézách, pomazánkách. Je velmi dobře rozpustná ve vodě.
Obsahuje podstatné množství vlákniny, polysacharidy, glykoproteiny. Arabská guma je v potravinářství brána jako bezpečný prostředek a je povolena také v kojenecké výživě.
Ve vyšší koncentraci způsobuje problémy zažívacího systému a může vyvolat průjmové stavy. Protože na sebe váže některé minerály, např. vápník a hořčík, může způsobovat horší vstřebávání těchto látek.
V případě citlivějších jedinců působí jako alergen. Může dojít k reakci projevující se sennou rýmou, astmatem nebo vyrážkou. Produkty obsahující arabskou gumu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Arabská guma je zdrojem přírodní, dobře rozpustné vlákniny, obsahuje jí nejméně 90%.