Abies alba

Jedle bělokorá

HodnoceníVÝBORNÉ
Původ: Rostlinný
  • Esenciální oleje
  • Léčivé bylinky
Jedle bělokorá je mohutný, stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovitých Zelené jedlové šišky se sbírají od srpna do září a využívají se i mladé výhonky s vysokým obsahem pryskyřic, silic, vosku a vitaminů A a C.
Hlavní účinnou složkou jedle je bornylacetát a dále terpeny, například kafr, alfa-pinen, borneol a limonen. Z jedle bělokoré se připravuje zejména éterický olej.
Používání jedle bělokoré není vhodné pro malé děti, těhotné a kojící ženy. U citlivějších jedinců se při aplikaci na kůži může projevit alergická reakce. Přípravky s obsahem esenciálního oleje z jedle bělokoré se nedoporučují používat při epilepsii, křečích, astmatu a při zánětu ledvin.
Jedle bělokorá má antibakteriální, antivirové, dezinfekční, uklidňující i afrodisiakální účinky. Zvyšuje imunitu, prokrvuje a prohřívá. Přípravky z jedle jsou často využívány při nachlazení, chřipce, zápalu plic a angíně.
Dobře zabírá též v případě chronického kašle, chrapotu, zánětu sliznic dutiny ústní či při zahlenění dýchacích cest. Jedle bělokorá je rovněž účinná při neuralgii či zánětlivých onemocněních kůže a kloubů.
Olej z jedle bělokoré se dá aplikovat na omrzliny, popáleniny, kožní infekce, proleženiny nebo na špatně se hojící rány. Též zabírá na akné, vrásky, mykózy na nohou, ale rovněž při zápachu z úst, nohou či při svědění konečníku.
V lidovém léčitelství se jedle používala při plynatosti, ledvinových kamenech či v případě zánětu močových cest. Ve formě koupele se dá využít při celulitidě, dně, revmatismu, artróze a pohmožděninách. Dále funguje při nízkém tlaku, nespavosti.