Vitamin C aneb vyměňte citron za vitaminové bomby pro tělo i pleť


Vitamin C je nezbytným pomocníkem pro zdravou imunitu – a nejen tu. Ovlivňuje celou řadu dalších procesů v těle. Které potraviny obsahují největší množství a jak vitamin C působí na pleť? Seznamte se s Céčkem, bojovníkem za vaše zdravější (a krásnější) já!

 

Kdy a proč užívat vitamin C?

Zatímco zvířata a rostliny dokážou syntetizovat vitamin C z glukózy, lidské tělo to neumí. Proto je důležité získávat céčko jednoduše z potravy. Ptáte se, proč jej vlastně doplňovat? Protože jde o silný antioxidant, který navíc podporuje tvorbu kolagenu. Jak jsme zmínili, má vliv na imunitu a podporuje dokonce i zdraví pleti.

 

Nedostatek vitaminu C může způsobit kurděje. Onemocnění je v podstatě deficitem kyseliny askorbové – bez něj se připravujete o bojovníka proti karcinogenům a koledujete si o řadu nepříjemných příznaků: otoky a krvácení dásní, pomalou regeneraci ran, únavu, slabost a mnoho dalších. Nebuďte proto jako námořníci na dlouhé plavbě, kterým došly zásoby zdravého ovoce a zeleniny – a hurá pro dobroty s nejvyšší dávkou céčka. Citron to překvapivě nebude!

 

Přírodní zdroje céčka? Co třeba petržel?

Možná vás zajímá, které přírodní zdroje pro doplnění vitaminu C volit. No, citron je sice skvělým a chutným pomocníkem pro přípravu čaje, ale v množství céčka značně pokulhává za konkurencí. Předbíhá ho nejen petržel, černý rybíz a červená paprika, opravdovými bombami jsou i amalaki, šípky a rakytník. Na prvních příčkách závodu o nejvyšší množství využitelného vitaminu C je pak exotická kráska acerola a camu camu. Hvězdy, které stojí za to přidávat třeba do vašeho fit smoothie!

Množství vitaminu C (mg / 100 g)

 • Acerola  14600 mg
 • Camu Camu 7415 mg
 • Rakytník 695 mg
 • Šípek 425 mg
 • Guave 230 mg
 • Černý rybíz 200 mg
 • Červená paprika 190 mg
 • Petržel 170 mg
 • Citron 50 mg

 • Kdy se dopovat céčkem a kdy naopak ne?

  Ovoce a zelenina by měly být součástí zdravého jídelníčku denně. Někdy se však vaše tělo může nacházet v situaci či období, kdy je zapotřebí dávku vitaminů a minerálů zvýšit. Běžně je doporučená denní dávka pro dospělého zhruba okolo 100 mg. Dvakrát tolik by měli užívat kuřáci a dlouhodobě nemocní. Potřeba je vyšší také v případě sportu, stresu, chladu, těhotenství a úrazu. Doplnit jej můžete i po bujarém večírku. Největší dávku, tedy až 500 mg, užívejte, pokud jste nemocní. 

  Na co si dát pozor? Na možnost předávkování. Nad 2000 mg vitaminu C denně může způsobit průjem, zvracení a křeče, dávka nad 3000 mg způsobuje až ledvinové kameny, protože tělo už vitamin nedokáže vylučovat. Všeho tedy s mírou – i látek, které jsou na první pohled pro tělo prospěšné.

   

  Můžete používat vitamin C na pleť? No jasně!

  Kromě toho, že i při vnitřním užití jde o silný antioxidant, který chrání pleť před volnými radikály a podporuje tvorbu kolagenu, je možné vitamin C aplikovat i zevně. Bývá složkou některých kosmetických přípravků, v přírodní kosmetice se stává i neškodným konzervantem, který udrží přípravek déle čerstvý. Svými antioxidačními vlastnostmi dokáže céčko pomoci i problematické pleti, vždy je ale potřeba sledovat jeho koncentraci. Stačí 2 až 5% koncentrace, aby se aknózní pleť probouzela do krásy. Pozor: velké množství (koncentrace) má opačný efekt.

  TIP: Hledáte svěží kosmetiku s vitaminem C pro vaši (ano, i aknózní) pleť? Vyzkoušejte novinky od Dabby! Severské přírodní poklady s vitaminem C, které rozzáří vaši tvář. Obnovující sérum kromě vitaminu C obsahuje také ceramidy a kolagen v doprovodu severských bylin. Pro sjednocenou a obnovenou pleť jej kombinujte s krémem pro intenzivní energizaci pokožky. S touhle dvojkou obnovíte přirozenou krásu pleti raz dva! 

  Víte, že... ačkoli jsou některé oleje a séra, jako třeba šípkový olej, považovány za zdroj citaminu C, nenechte se výrobci a jejich tvrzeními zmást. Vitamin C je rozpustný ve vodě. Šípky (plody) jej sice hojně obsahují, ale ne samotný šípkový olej. V oleji zkrátka céčko... nehledejte. A když najdete, popřemýšlejte. Bude to chyták!

  Jak hledat vitamin C ve složení kosmetiky?

  Kde je vitamin v INCI?

  Tady přece! Protože je velmi nestabilní, zvláště v jednoduchých kosmetických produktech, jako jsou například tonery, bývají používány polosyntetické deriváty: ascorbyl palmitate, sodium ascorbyl phospate a magnesium ascorbyl phospahte.

  Doporučujeme vyhledávat ascorbyl palmitate – je totiž rozpustný v tucích a snadněji proniká do stratum corneum, hlubší vrstvy kůže, kde je degradován lipázami na biologicky aktivní kyselinu askorbovou.

  Zároveň je skvělé v kosmetice sáhnout po přípravcích, které obsahují i vitamin E. Éčko je úžasný prvek pro krásnou pleť – a tato kombinace má synergický antioxidační efekt. Prostě a jednoduše – silná dvojka, která dovede skvělou práci. Jak krásná asi bude vaše pokožka, až se do ní pustí dvojice siláků, která úspěšně bojuje za krásu každé pleti?