Kvalita versus cena – jsou organické rostlinné oleje a kosmetika opravdu drahé?

Milujete poctivou a kvalitní přírodní kosmetiku? Pak se možná někdy pozastavujete nad cenami vašich oblíbených produktů. Některé přípravky nepatří mezi ty nejlevnější – a přesto je milujeme. Odpovídá kvalita ceně výrobků, které jsou z velké části složeny z organických rostlinných olejů?

Od čistících přípravků po líčidla – organické přípravky jsou zatraceně sexy, ale stejně přitažlivá nemusí být jejich cena. Investice do krásy je však v tomto případě opodstatněná. Autentická organická kosmetika nese přidanou hodnotu, kvalitu a to nejlepší z přírody. A když říkáme nejlepší, pak myslíme opravdu nejlepší. Podívejte se a přesvědčte se – přinášíme 5 důvodů, proč je podle nás cena organické kosmetiky a kvalitních rostlinných olejů fér.

Životnost udává směr

Možná se divíte, proč paradoxně dražší přírodní kosmetické přípravky vydrží méně než ty konvenční. Ano, organická kosmetika má zpravidla o něco nižší životnost – protože samotné botanické složky mají kratší život. Pravým opakem je běžná kosmetika. Tradiční konvenční značky jednoduše snižují náklady a nechtějí se zabývat problémy s kazivostí přípravků, proto jsou dostupné  a trvanlivé – ovšem za cenu toho, že na pokožku aplikujete syntetické a toxické látky. Jsou to totiž nakonec právě jedině surové nerafinované rostlinné oleje, které mají schopnost dokonale vyživit a pečovat o pokožku. A že mají o pár měsíců skladovatelnosti méně? Tak tenhle vroubek vám vynahradí krásnou a zdravou pletí.

Proč to stojí za to:

Představte si nákup potravin. Koupíte-li si čerstvý produkt, pak je jeho trvanlivost nižší než u průmyslově zpracovaných potravin plných konzervačních látek. Který z je však chuťově lepší, zdravější a výživnější pro vaše tělo? Odpověď jistě znáte.

Kouzlo složení

I když se podíváte na dermatologické přípravky přímo z lékárny, jejich INCI vás v mnohém překvapí – obzvláště, když je na prvním místě v největším zastoupení voda. A když ne voda, pak jsou to syntetické látky, nezřídka kdy ropa. Záleží vám na tom, co nanášíte na kůži? Pak investujte do kvalitní organické kosmetiky. Konvenční značky a jejich přípravky bývají plné emulgátorů, konzervačních látek (a jsme zase u té životnosti), vůní a látek zlepšujících texturu, nezbývá tedy mnoho prostoru pro doplnění organickými a kvalitními oleji, které by daly pokožce to, co potřebuje. Někdy tedy platí – méně je více. Proto vás u čisté kosmetiky může překvapit kratší INCI. Kratší, ale plné všeho dobrého, co přináší příroda. A tak jsme zase u té ceny – jen kvalitní složky, které něco stojí, namísto levné výplně.

Proč to stojí za to:

Produkty plné čistých a kvalitních rostlinných olejů jsou účinnější na kůži. Vracejí pokožce zpět její rovnováhu, nezpůsobují škodu používáním syntetických a alergenních látek a jsou plné aktivních složek a antioxidantů. A co je bezva? Díky čistému a kvalitnímu složení stačí nanášet jen malé množství přípravku, abyste dosáhli vynikajících výsledků. Takže ve finále můžete šetřit – váš oblíbený organický přípravek či olej, stejně jako peněženku.

Cena za krásu

Proč jsou organické rostlinné oleje dražší – ať už ty jednosložkové nebo ty, které slouží jako cenná ingredience v přírodní kosmetice? Jednoduše třeba proto, že jsou ekologické. Eko farmy jsou zpravidla menší než konvenční. Protože zde nepoužívají chemikálie a hnojiva či růstové hormony, zabere také pěstování organických produktů delší čas. Dalším nákladem mohou být také certifikace, pracovníci nebo kontrola škůdců. Více nákladů se pak logicky promítá do ceny za spotřebu finálních plodin. Ovšem čistých organických plodin.

Proč to stojí za to:

Kvalitní rostlinné výtažky a oleje jsou prosté od syntetických látek a reziduí pesticidů, které najdete v běžně pěstovaných plodinách. Proto taky není přírodní kosmetika jako přírodní kosmetika a vyplatí se sledovat původ značky, certifikaci i její příběh a hodnoty.

Na co si dát pozor:

Pozor na značky, které se jako přírodní jen tváří. Podezřele nízká cena (obzvláště vzácných olejů nebo přípravků z nich) může být ukazatelem, že něco není v pořádku. Raději se informujte, sledujte známé certifikáte a nenechte se ošálit příliš nízkou investicí.

Vzácné oleje

Není cena jako cena – a není olej jako olej. Některé exotické a vzácné suroviny jsou na trhu dostupné za pěkně tučné sumy a proto ani kosmetika, která je obsahuje, nemůže být levnější. Příkladem může být vzácný a populární opunciový olej, který dokáže rozmazlit jakoukoli pleť. Plody kaktusu, který pochází z Maroka podobně jako arganový olej, slouží nejen k výrobě luxusního pleťového oleje. Představte si 800 kg plodů, ze kterých se musí vyndat semínka, která se teprve pak za studena vylisují. Pak následuje výroba jediného jednoho litru oleje, který se na kosmetickém trhu prodává zhruba za 50 000 Kč. Už vám dává cena za přípravky obsahující opunciový olej smysl? V BIO kvalitě je v podstatě každý olej vzácný, plný vitamínů a složek, které si pokožka dokonale užívá. Liší se však cenou – právě podle šetrnosti zpracování a vzácnosti suroviny, ze které pochází.

Proč to stojí za to:

Když přírodu, tak kvalitní. Takovou, která neslibuje, ale plní. A aby vzácné rostlinné oleje fungovaly, musí být šetrně zpracované. Jedině tak nepřijdou přesně o ty důležité aktivní složky, pro které je kupujete.

Na co dát pozor:

Chcete si namíchat vlastní olejovou směs? Pozor na to, co kupujete. Neodborný nákup levných monolejů spolu s podmínkami pro míchání mohou olejíčky znehodnotit. Plísně nebo dokonce jen chybný výběr olejů tak nakonec mohou pleti spíše uškodit.

Z přírody na pleť

Výroba organických olejů a kosmetických přípravků je často ovlivněna finálním počtem uživatelů, kteří si je kupují. Proto jde často o rodinné či menší značky, které vyrábějí organické přípravky v menším množství, což se také může odrazit na ceně. Jinak je tomu u kosmetických gigantů, kde jsou nákupní ceny surovin nižší, mechanická výroba umožňuje masovou výrobu a snížení nákladů na minimum. U organické kosmetiky má kouzlo především to, co přináší hotový přípravek. Každý produkt často znáte od A do Z, včetně příběhu, který stojí za jeho značkou a zrozením, ekologicky šetrné bývají také obaly. I udržitelnost něco stojí.

Proč to stojí za to:

Investice do krásy, přírody, kvality a planety – to přece vždy stojí za to! Je to filozofie, životní styl a láska v každé kosmetické lahvičce. Proč platit horentní sumy za hromady konvenčních produktů, když pleť potřebuje jediné – pohlazení z přírody. Nakonec investice nemusí být tak vysoká – zpravidla vám nakonec bude stačit jen několik přípravků, které nesou přívlastek organický. Ale ten p(r)ožitek spojený s autentickou přírodní kosmetikou – ten bude k nezaplacení.

l’ODAÏTÈS - Luxusní přírodní péče o pleť. Poznejte sílu datlového nektaru.