Božská aloe, královna léčivých rostlin – pohladí na kůži i pod kůží

Krásnou na první pohled sukulentní aloe známe všichni. Ne každý ale tuší, že se s jistotou neví, odkud aloe pochází, nebo že patří do čeledi liliovitých. Aloe je nenáročná také jako pokojovka – je totiž odolnější, než si myslíte. Co dokáže takhle šťavnatá kráska a proč ji rozhodně (po)užívat?


Po tomhle článku se zaručeně zamilujete, takže vás rovnou seznámíme s podmínkami pro pěstování. Aloe vera zvládnete i jako pěstitel začátečník. Odpustí vám zapomenutou zálivku a udělá parádu, navíc efektivně čistí vzduch a hodí se i do ložnice.

Vyberte kvalitní sukulentní substrát a aloe umístěte na slunečný parapet. Nezapomeňte květináč vybavit otvory a na dno umístit drenáž v podobě hliněných kamínků – aloe nesnese přemokření, hrozilo by její uhnití. 

Co ještě byste měli vědět o aloe?

 

Léčivka už po tisíce let


Exotická aloe je známá jako léčivá rostlina už tisíce let. Byla používána už před 6 000 lety Egypťany, ale přes bohatou historii není přesně jasné, odkud pochází – pravděpodobně snad z Arabského poloostrova. Dnes ji potkáte (a mnohdy i v monstrózní velikosti) v tropických a subtropických oblastech, ve Středomoří i Indii. Pro své blahodárné účinky na zdraví a pleť je pěstována také komerčně, zejména v Americe, na Kanárských ostrovech, v Mexiku, Dominikáně a na dalších místech. Na trh (a nejen ten kosmetický) je dodáván zejména gel, ale setkat se můžete také s džusem. K čemu jsou dobré?

 

Aloe pro vnitřní užití? Ano, s mírou


Ještě než vás seznámíme s pohlazením na kůži, dostane se vám aloe pod kůži. Aloe přežívá i v drsných podmínkách díky tomu, že je schopna si ukládat vodu a vyvářet si vlastní živiny. V jejím životodárném gelu je až 200 aktivních látek. Hlavní složkou je polysacharid acemannan, který má vliv na imunitu člověka. Do puberty se totiž běžně nachází v lidském těle, později jej přijímáme s potravou. 

Aloe obsahuje také vitaminy, minerály, aminokyseliny a enzymy. To je důvod, proč se užívá také vnitřně – zejména odrůda aloe ferox, která neobsahuje toxický aloin. Díky tomu džus z této aloe nemusí být filtrován a může být užíván se vším přírodním bohatstvím – s látkami, které obsahuje. Používá se pro regeneraci, na dráždivý tračník, pro normální trávení, při kožních problémech i detoxikaci organismu. Pohladí celé tělo, dokonce i zuby a kosti díky obsahu vápníku. Aloe je doporučováno užívat s mírou – vždy je důležité řídit se pokyny výrobce.

Wonderful tip: Džus z aloe ferox v BIO kvalitě od KIKI Health je ideální nejen pro detoxikaci, ale celkové nakopnutí vitality. Pochází z čistě pěstované aloe z Afriky, kde nejsou používány pesticidy a insekticidy, aby nedošlo k narušení složení a chuti. Nefiltrovaná šťáva se chlubí dokonalým složením, které vytvořila sama příroda. 

 

Aloe na kůži? Zklidnění, hydratace a regenerace


Aloe je samozřejmě skvělá také pro aplikaci na kůži. Gel dokáže zmírnit svědění po popálení či bodnutí hmyzem. Protože má antibakteriální, protizánětlivé a hojivé účinky, poradí si také s problematickou pletí a akné. Zkrátka a dobře, tenhle poklad vrátí pokožce rovnováhu raz dva. Samotný gel může být však pro citlivou pokožku mírně dráždivý, proto je dobré vybrat si přípravky, kde je v synergii s dalšími látkami – a samozřejmě i v menší koncentraci. V takovém případě se postará o dokonale čistou, hydratovanou a zdravou pleť – třeba jako odličující tonikum L'odaités, které díky aloe a neroli udělá dokonalou tečku za každým vaším dnem. Přesvědčte se!

Wonderful tip: Aloe pro vnitřní užití v tobolkách obsahuje výtažky z celého lyofilizovaného listu aloe ferox, proto obsahuje velké množství trávicích enzymů a funguje jako pomocník pro čištění střev. Podporuje také vstřebávání živin a napomáhá proti zácpě. No a to nejlepší? Umožňuje jednoduché užití. 

Královna aloe je skvělá, krásná a zdravá – ideální společnice na parapet, do přírodní lékárničky a kosmetické taštičky.

Lilie pouště jen tak z trůnu královny léčivek nesesedne – dál patří mezi nejznámější léčivé rostliny světa.

A co vy, také je pro vás po přečtení článku wonderful královnou?