3 nejčastěji používané ingredience v konvenční kosmetice

Nemusíte umět číst v INCI kosmetických přípravků každou položku. Stačí vědět, které syntetické látky jsou v konvenční kosmetice nejběžnější a proč – a pak se jim můžete zdárně vyhnout. Představujeme 3 nejčastěji používané škodlivé látky, které obsahuje konvenční kosmetika – a které v té přírodní rozhodně nemají co dělat. Zkrátka takový malý tahák!

Minerální olej – nepřítel číslo jedna!

Nedejte se zmást názvem. Minerální oleje totiž rozhodně nepocházejí z minerálů! Pokud ve složení kosmetiky najdete paraffin oil, paraffinum liquidum, liquid paraffin nebo liquid petroleum, vaseline, hydrocarbon oil, baby oil či white oil, zbystřete. Pak se zcela určitě nejedná o přírodní přípravek. Jde o syntetickou látku, která pochází z petrochemického průmyslu – a to už tak dobře nezní, že?

Přestože původně mohlo jít o průmyslová maziva, dnes jsou tyto látky běžnou součástí kosmetiky – dokonce i té dětské. Proč jsou v kosmetice a jejím složení v tak hojném zastoupení? Odpověď je jednoduchá – jde o konzervanty, stabilizátory, účinná rozpouštědla a především – o látky, které perfektně zjemní pokožku. Dalším důvodem je ke všemu také jejich cena na kosmetickém trhu. Minerální oleje jsou laciné, trvanlivé a dostupné.

A jak tedy působí na pokožku? Nijak. Kromě nepropustného filmu pokožce nedávají vůbec nic. Naopak – neprodyšný film může způsobit nedokonalosti pleti – od rozšířených pórů po alergie nebo akné. Ve zkratce – pokožka se dusí, bráníte její hlavní funkci. Nemůže dýchat a dělat to, co umí nejlépe. Už chápete, že s minerálním olejem vaše pokožka nikdy nebude krásnější? Proto se mu raději vyhněte... velkým a dlouhým obloukem. Přece na sebe nechcete mazat ropu, no ne?

Alternativa:

Rostlinné oleje BIO kvality, které zjemňují, pečují a vyživují.

 

Emulgátory PEG a PPG – nic dobrého pro pleť

Vidíte ve složení oblíbeného krému nebo tělového mléka Polyethylen Glycol nebo Polyprolylen Glycol? Pak si nastudujte další chemickou látku – emulgátor. Emulgátory jsou v podstatě složky, které se do kosmetiky přidávají hned z několika důvodů. Pomáhají ve spojení olejové a vodní složky v přípravku. Jedině tak tyto dvě rozdílné kapaliny drží pohromadě. Zlepšují tedy texturu v krémech, mlécích a všude tam, kde je výsledná konzistence tak důležitá.

A nejen to. Tyto emulgátory díky nízké molekulární hmotnosti mohou vnikat do hlubších vrstev pokožky. Zvyšují tedy vstřebávání účinných látek – a tady si možná říkáte – ale o to přece jde, no ne? Jenže – zvýšení propustnosti kůže neznamená jen přijímání těch dobrých látek, které chceme. Znamená to, že se skrz kůži do hlubokých vrstev pokožky a do organismu dostávají také další syntetické látky, které mohou způsobit (ne)pěknou paseku. Třeba neoblíbené ucpávání a rozšiřování pórů. Navíc se vyrábějí pomocí jedovatých plynů a mohou obsahovat karcinogenní látky. Sečteno a podtrženo, ani PEGy a PPGy v kosmetice nejsou značka ideál.

Alternativa:

Cukerné tenzidy, které se vyrábějí z rostlinných olejů. Najdete je ve složení jako: Sodium Coco Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside nebo Capryl Glucoside.


Ach ty silikony!

Silikony, nechvalně známá skupina látek. Jsou tak levné, hojně používané a dostupné – najdete je v pleťové, tělové i vlasové kosmetice. Proč právě ony? Polymery mohou za efekt, po kterém spousta z nás touží. Na první pohled vyhlazují pokožku i vlasy, zlepšují aplikaci a roztíratelnost produktů. Ve složení výrobků je poznáte podle koncovek -cone, -thicone, -thiconol, -siloxane či -silane.

Proč jsou špatné? Jsou biologicky neodbouratelné. Navíc pěstí pleť i vlasy jen na oko – výsledný efekt brzy zmizí. Některé jsou vodou rozpustné, jiné nikoli. Mohou nadměrně zatěžovat pleť i vlasy, které sice prvně vypadají dokonale napravené a vyhlazené, ale časem se právě díky silikonům lámou. Navíc podobně jako minerální oleje vytvářejí na pokožce film, který jí brání dýchat. Způsobují dehydrataci, zvýšenou tvorbu kožního mazu, pupínků a černých teček. A tak se dostáváme k začarovanému kruhu – co výrobci laciné běžně dostupné kosmetiky způsobí, pak mají napravit jen další a další konvenční přípravky plné chemických a syntetických látek typu maska na černé tečky a podobně.

Alternativa:

Staré dobré rostlinné oleje, které nejenže neškodí pleti či vlasům, naopak. S láskou vám předají vše, co v sobě nesou. Z přírody.