Lavandula angustifolia

Levandule lékařská

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Používá se v kosmetice ve formě výtažků, olejů, hydrolátů a dalších forem. Vůně, antiseptikum, hojivé činidlo.

Lavandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi nejoblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí.

Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).

Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku.

Člověka zároveň energizuje a pozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní na slabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné.

Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou).

Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.