Juniperus communis

Jalovec obecný

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Jalovec obecný je jehličnatý keř z čeledi cypřišovitých (Cupressaceae), dorůstající do výšky až 12 metrů. U nás je díky sběru jalovcových šištic (tzv. nepravý plod) ohroženým druhem flóry a jeho sběr je zakázán.

Plody jalovce jsou aromatické bobule (tzv. jalovčinky), které se používají sušené jako koření (zejména na divočinu). Používají se i mladé výhonky jalovce, a to k zábalům a koupelím tlumícím revmatické bolesti.

Silice jalovce, která se získává parovodní destilací z plodů či jehličí, obsahuje monoterpeny pinen, terpineol, kamfen, limonen, humulon, barneol, jalovcový kafr, geraniol, kadinen, sabinen aj. Dále obsahuje cukr, pryskyřici, flavonoidy a vitamin C.

Díky tomu má jalovec antiseptické, dezinfekční, diuretické a antirevmatické účinky. Aroma éterického oleje je svěží, sladce dřevité, jasné, jehličnaté, s teplými balzámovými tóny.

V kosmetice se jalovec používá jako přírodní konzervant. Díky svým účinkům (čisticím, detoxikujícím a hojicím) se přidává do pleťových přípravků pro problematickou pokožku. Podporuje cirkulaci krve a lepší hojení akné a dalších neduhů pleti.

Ve vlasové kosmetice se přidává do šampónů a tonik, aby se zabránilo padání vlasů a zlepšil se jejich vzhled. Působí také proti lupům.

Éterický olej jalovec působí z aromaterapeutického hlediska jako čistič psychiky. Používá se při závratích, únavě a depresích. Podporuje duševní aktivitu. Stimuluje krevní oběh, má posilující účinky na imunitní systém.

Pomáhá při infekcích žaludku, střev a močového měchýře. Stimuluje trávicí a endokrinní systém. Mírní projevy premenstruačního syndromu. Zlepšuje trávení.

Pro své prohřívací účinky se přidává se do mastí proti bolestem kloubů a svalů (je obsažen v tzv. koňské masti).

Vzhledem k vysokému obsahu terpenů působí jalovec dráždivě.

Neměli by ho používat lidé, kteří trpí onemocněním ledvin. Použití se nedoporučuje ani v těhotenství nebo v době kojení.