Hypericum perforatum

Třezalka Tečkovaná

 

Hodnocení: Výborné

Původ: Rostlinný

 

Jako léčivka je třezalka známá už od starého Řecka, kdy se jí přisuzovala magická síla a schopnost bránit před nemocemi, zlem a uhranutím. Předmětem sběru je kvetoucí nať.

Účinnou látkou třezalky je hypericin (červené barvivo, nazývané také krev svatého Jana), který podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá tak všem orgánům těla.

Dále obsahuje třísloviny, silice, glykosidy, flavonoidy, xanthony a fenolické sloučeniny. Macerací květů třezalky v oleji, nejčastěji slunečnicovém či olivovém, se připravuje třezalkový olej, tzv. Janův olej (název podle svatého Jana Křtitele).

V zimě se doporučuje jako kosmetický olej po koupeli, jelikož pokožce dodává vitamin A. Dále se používá na promazání při pohmožděninách a na různá zranění, všeobecně totiž napomáhá hojení a pokožku zklidňuje. Je vhodný také na výrony, otoky, popraskanou kůži a atopický ekzém.

Jelikož je třezalka fototoxická (reakce na světlo projevující se zarudlým podrážděním kůže), je absolutně nevhodné vystavovat pokožku, po aplikaci oleje, na slunci.

Třezalka působí jako antibiotikum. Má sedativní, analgetické a lehce euforické účinky. Je účinná při léčbě úzkostí a všech forem depresí. Pomáhá zbavovat se strachu, neurózy, nespavosti.

Zlepšuje mozkovou činnost, tlumí epileptické křeče, pomáhá při schizofrenii. Ulevuje od klimakterických a menstruačních poruch. Využívá se také při léčbě diabetu. Má povzbuzující účinek na srdce a krevní oběh. Léčí různé druhy závislostí (nikotin, alkohol).

Léčí onemocnění žaludku, jater, žlučníku, slinivky, střev a také močových cest. Je účinná i při virových onemocněních, jako je opar, pásový opar, plané neštovice apod.

Vzhledem k obsahovým látkám třezalky (hyperforin a adhyperforin) může rušit některé účinky léčiv jako např. léky na ředění krve, antikoncepční přípravky, antidepresiva apod.

Proto je vhodná konzultace s lékařem v případě používání třezalky v kombinaci s těmito léky.