Helianthus annuus

Slunečnice roční (semena)

 

HodnoceníVýborné

Původ: Rostlinný

 

Ze slunečnicových semen, která obsahují až 45 % oleje, se lisuje olej, který nachází své uplatnění v kuchyni, kosmetice a hodí se také k průmyslovým účelům.

Obsahuje kyselinu olejovou a linoleovou, dále bílkoviny, triglyceridy, steroly, vitamin A, D, E a lecithin. Ze 100 kg semen je možné vytlačit 25-30 (někdy i 50) kg tohoto oleje.

Slunečnicový olej se podobá lipidům v naší kožní tkáni, vykazuje proto blahodárné účinky při používání zvnějšku i zevnitř.

Při vnitřním užívání může ulevit od bolesti hrudníku, respiračních problémů, nechutenství i revmatismu. Při aplikaci na pokožku se snadno vstřebává a proniká rychle do hlubších vrstev.

Má zklidňující, zjemňující, vyhlazující a protizánětlivé účinky. Funguje jako antioxidant a chrání pleť před poškozením vnějšími vlivy, ztrátou pružnosti a pevnosti.

Je vhodný na všechny typy pleti. Má také protisklerotické účinky a je výbornou surovinou pro přípravu krémů a léčivých mastí. Užívá se zevně např. při zánětech či zapaření.

K léčivým účelům se používají také samotná semena a okvětní lístky slunečnice, které se používají do čajových směsí pro snížení horečky a pocení. Čaj podporuje také trávení a stimuluje činnost jater.

V kosmetice se setkáváme s tzv. slunečnicovým voskem, což je vosk získaný winterizací ze semen slunečnice.

Základem winterizace je tzv. vymražování (podchlazení) oleje, při kterém se vosky v něm obsažené sráží na malé krystaly. Je to tvrdý, krystalický, lehce nažloutlý vosk s vysokou teplotou tání (75-78°C).

Na kůži vytváří příjemný nemastný pocit. Je vynikajícím gelovacím činidlem a vhodnou veganskou alternativou vosku včelího.