Jak na zdravý úsměv?  Vsaďte na přírodní dentální hygienu

Jak na zdravý úsměv? Vsaďte na přírodní dentální hygienu

Pro silný a zdravý úsměv je potřeba něco udělat – denně dbát na správnou dentální hygienu. I v této kategorii péče je však jednoduché šlápnout vedle – spoustu přípravků obsahuje ne úplně vhodné chemické přísady a látky, které navíc vkládáte do úst. Jde ale vůbec vyčistit zuby přírodně? Podívejte se s námi na zoubek... ústní hygieně!

 

Přírodní ústní hygiena vyžaduje v podstatě jen tři věci: čas, trpělivost a vhodné pomůcky. Pro silné a zdravé zuby však nepotřebujete dryáky v podobě konvenčních zubních past – sama příroda má pro váš úsměv hned několik složek, které nejenže čistí, ale i chrání zuby, dásně a sliznici dutiny ústní.

Jak na to? 

Manuální čištění a kvalitní kartáček

Klíčem číslo jedna pro čistý chrup a zdravé dásně je samozřejmě pravidelnost. Pravidelnost v manuálním čištění.

Abyste dosáhli hygienicky čisté dutiny ústní, povolejte si na pomoc kvalitní zubní kartáček, vhodnou pastu a udělejte z čištění zubů rituál. Nemusíte na sebe spěchat – ústní hygiena si zaslouží váš čas.

 

 

Jak takový kvalitní zubní kartáček vybrat?

Váš kartáček  by měl mít jemné štětiny, tvrdé totiž neprospívají ani zubům, ani dásním. Jak velkou hlavu kartáčku zvolit? Tady platí: menší je lepší. Malá hlavice vás naučí pracovat důkladněji.

Další (nejen pro nás) důležitou vlastností je pak ekologičnost kartáčku. Proč kupovat plastový kartáček, když dnes můžete vybírat z přírodních kartáčků na zuby nebo dokonce z eko kartáčků s výměnnou hlavicí.

BIO TIO ZUBNÍ KARTÁČEK

Ústní hygiena může být šetrná k úsměvu, ale i k planetě – a to je přece důvod pro úsměv!

 Mýtus: Jemné štětiny neodstraní všechen zubní plak. Nebojte se, jsou vysoce účinné, ale šetrné k dásním.

 

TIP: Jak zuby čistit?  Vždy čistěte kartáčovaním z vrchu směrem dolů. Buďte systematičtí a nezapomeňte na chrup ze zadní strany. Vyhněte se přílišnému tlaku, čistěte jemně, ale o to důkladněji. Vždy si dopřejte dostatek času – minimálně 2 minuty by měly být standardem. Nezapomeňte ani na mezizubní prostory, které vám pomůže vyčistit zubní nit.

 

  

Pozor na složení zubní pasty 

Jak se ale vyznat v zubních pastách? Která je pro vás ta pravá? Odpověď je možná blíž, než si myslíte. Zubní pasta je parťákem pro váš kartáček. Abyste odstranili zubní plak, nemusíte však do úst vkládat pastu, která obsahuje škodlivé přísady, PEGy, laurylsulfáty sodné nebo třeba triclosan. Kromě toho spoustě lidem nesedí ani diskutovaný fluorid, který je ovšem stále považován za bezpečný. Zubní pasty by měly být nejen bojovníkem proti zubnímu kazu, vlastně jsou i prevencí, osvěžovačem dechu a zabijákem plaku.

Které látky ve složení šetrných zubních past pomáhají důkladně čistit zuby?

 Xylitol.

Jistě znáte sladidlo xylitol – věděli jste ale, že je to také antibakteriální složka, která snižuje výskyt těch bakterií, které stojí za zubním kazem? Podobně je na tom také třeba tea tree a aloe vera. Používají se také extrakty z protizánětlivého hřebíčku, antiseptického a svěžího eukalyptu, máty nebo voňavého anýzu.

Používá se i jedlá soda a mořská nebo himalájská sůl. Přírodní zubní pasty jsou vysoce účinné, šetrné a dlouhodobě velmi vhodné. Vrátíte puse rovnováhu?

 

TIP: Víte, že zubní pastu můžete mít v praktických  tabletách? Hodí se nejen na cesty. 

ZUBNÍ PASTA V TABLETÁCH

 

 V puse jako v nebi? Oil pulling

 Je tu ještě něco, co máme vyzkoušeno v péči o dutinu ústní. Velmi zajímavou metodou je oil pulling.

Vyplachování úst olejem (ideálně kokosovým, který má antibakteriální a bělicí účinky) může snadno nahradit ústní vodu. Tato technika kromě dokonalého dočištění váže toxiny, které tak nakonec jednoduše vyplivnete.

Jak to udělat?

Lžíci zvoleného oleje převalujte v ústech minimálně 15 minut – no a nakonec zbytky vyplivněte, nikdy nepolykejte. Metoda pomáhá zbavit ústa bakterií, které způsobují zubní kaz. Pečuje o sliznic a jazyk, čistí nejen vnitřek úst, ale podle ajurvédy i organismus.

Zkuste si tuto jednoduchou techniku zařadit do běžné denní rutiny – za pár týdnů vás mile překvapí nejen svěžest úst, ale i krásné a bílé zuby – kokosový olej je takovým malým zázrakem pro bezchybný úsměv.

POZOR: Olej neplivejte do odpadu, ale do speciální nádoby, ve které vyhazujete použitý tuk.

 

Pečujte o váš jazyk

Nejen zuby a dásně, ale i jazyk čeká na čištění. Právě na něm se také často drží povlak, který může stát za zápachem z úst. Povlak navíc signalizuje některá onemocnění. Tenká vrstva světlého povlaku je normální, ale můžete ji vyčistit a zbavit se jí.

Pak se vám bude hodit speciální škrabka na jazyk, kartáček na jazyk nebo dokonce obyčejná lžička.

Seškrábnutí zkuste ještě před příjemným oil pullingem – a ten pocit čistých úst bude stát za to. Nakonec si jako u všeho nastavte vaše vlastní rituály, které budou stát za vaším krásným úsměvem – jak vidíte, s těmi správnými pomocníky to není vůbec složité!

 

TIP: Prevence je důležitá. Návštěva zubaře dvakrát ročně by měla být samozřejmostí.