Zdravá svačinka pro váš mozek? Je čas na brain smoothie!

Jak podpořit zdraví? Třeba lahodnou zdravou svačinkou v podobě našich milovaných smoothie koktejlů (nebo kaší). Dnes ale nebudeme fandit imunitě, ani kostem, ani pleti, ale našemu ústřednímu počítači – mozku.

Je čas podpořit kognitivní funkce a paměť! Jak na to rychle a chutně?

Potraviny pro zdravý mozek

Zdravá funkce mozku s věkem poněkud upadá, tedy pokud se o něj nestaráte. A přitom je to tak prosté – tak jako se s věkem staráme více a více o pleť, aby zůstala mladistvá, tak je dobré stejně tak dopřát omlazovací péči mozku. 

Přemýšlíte, jak to asi udělat, když na rozdíl od drogerií plných krémů nevzpomínáte na nic pro váš mozek? Máme dobrou zprávu. Úplně stačí zařadit do jídelníčku vhodné potraviny, které pomáhají s kognitivním úpadkem, potížemi s pamětí a neurologickými onemocněními, které souvisí s věkem. A právě jídlo je nejjednodušší a nejdostupnější lék (v tomto případě prevence), který si dopřát. Jaké potraviny jsou ty pravé pro dlouhodobé zdraví mozku?

Káva. Láska (nejen) na každé ráno

Kdo by nemiloval voňavý černý nápoj, který nám doslova vlévá energii do žil, že? Jenže právě o kávě slyšíte spoustu kontroverzních tvrzení. Někdo tvrdí, že není zdravá, další, že zdravá je. Tak jak to ta káva má? Káva uvolňuje serotonin a zlepšuje náladu. V malém množství během dne skutečně napomáhá produktivitě a koncentraci. Kávy se nemusíte bát – jen je to jako se vším. Najděte si rovnováhu a zapamatujte si, že nic se nemá přehánět.

Zelená listová zelenina, ach

Proč všichni milují zelené smoothie? Tady je odpověď: listová zelenina je plná energie. Tedy vy budete, když si ji dopřejete. Nemusíte však nutně jíst salát každý den, možná je pro vás chutnější možností smoothie namísto salátové přílohy. Listová zelenina obsahuje vitamin K, folát a beta karoten. Ty zpomalují kognitivní proces. Kromě toho, a to máme vyzkoušeno za vás, dělají krásnou pleť. No vážně! Vyzkoušíte saláty přidávat do smoothies?

Bobulka sem, bobulka tam

Bobulovité ovoce může mít neuroprotektivní účinky. Navíc jsou bobule plné antixodantů, které oddalují pokles paměti. Jsou skvělé nejen pro mozek, ale i pro zdraví celého těla. A víte, co je nakonec nejlepší? Že skvěle chutnají – nejen ve smoothie. Není čas dát si dezert?

Vlašské ořechy. Proč jsou skvělé?

Oříšky jsou zdrojem zdravých tuků a bílkovin, ale to už všichni dobře víte. Tušili jste ale, že právě vlašské ořechy mají opravdu vysoký obsah omega-3 mastné kyseliny alfa-linolenové? Ta snižuje tlak, chrání tepny... a tak vlastně udržuje správný průtok mozkem. Skvělá mozková potravina, zobněte si třeba jen tak.

Kurkuma, zlaté zlato nad zlato

Zlepšuje kognitivní funkce, krásně voní, barví a chutná. No a taky udržuje zuby nádherně bílé! Řeč je o kurkumě, která obsahuje protizánětlivý kurkumin. Víte, že kurkumové zlaté mléko je perfektním pomocníkem při chřipkové sezóně i stresovém období?

Konopná semínka nejen na ozdobu

Nejsou semínka jako semínka. Konopná semínka jsou plná omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Kromě práce, kterou odvádějí na paměti, jsou skvělou křupavou složkou na smoothie bowls a smoothie koktejly. 

Avokádo pro texturu. Nebo pro mozek?

Jak docílit zdravého, sytého a dokonale krémového smoothie? Přidejte avokádo. Nenasycené tuky, které avokádo obsahuje, snižují krevní tlak i kognitivní pokles. Jde o velmi zdravý tuk a tu nejlahodnější krémovou přísadu do smoothie. Třeba do dnešního brain smoothie receptu. Tady jej máte:

 

Brain food smoothie

Tak jaké asi bude to slibované smoothie pro zdravý mozek? Zelené, ale lahodné. Plné bílkovin, zdravých tuků a elektrolytů. Za pět minut máte hotovo... a za dalších pět nezbyde. :) Potřebujete:

 • 1 a ½ šálku čerstvého špenátu
 • 1 šálek kokosové vody
 • 1 hrušku
 • ½ šálku nakrájeného manga
 • ¼ avokáda
 • 2 lžíce konopných semínek
 • 2 lžíce Bio Konopného proteinu od Kiki Health
 •  

  Špenát a kokosovou vodu důkladně rozmixujte. Teprve poté přidejte ostatní ingredience a promixujte. Nakonec stačí podávat – nezapomeňte si svůj koktejl ozdobit konopnými semínky. 


  Vidíte? Udělat něco pro váš mozek je snadné a dokonce i chutné – a my vás v tom rádi podpoříme. Tentokrát opravdu platí: NA ZDRAVÍ!


  Wonderful tip: Jak na vyvážené smoothie každý den? Přidejte Superfood zelený mix  od KIKI Health. Vysoce kvalitní raw prášek obsahuje vše, co potřebuje lidské tělo na denní bázi. Vaši dávku listové, ale i mořské zeleniny, enzymů a vitaminů v nejvyšší kvalitě. A stačí i půl lžičky!