Malíř vůní Hiram Green: objevte niche parfémy vzácné jako luxusní klenot

Minimalistické a vysoce estetické flakóny spolu s překvapivou barevnou tonalitou – a tak každý parfém s podpisem Hiram Greena připomíná vskutku noblesní šperk nebo výjimečné umělecké dílo. Za barevnými tóny každé z vůní stojí velmi vzácné a nákladné rostlinné ingredience, které parfumér využívá. Všechny vůně jsou samozřejmě ručně vyráběné výhradně z ušlechtilých a čistých kvalitních přírodních materiálů.

Důkaz o tom, že vůně může být stejně vzácná a výjimečná jako diamantový šperk nebo ručně malovaný obraz od oblíbeného umělce. Přesně tím je jakýkoli parfém od parfuméra Hiram Greena, rodilého Kanaďana a studovaného malíře, jehož dílem jsou právě umělecké skvosty v podobě jedinečných a zcela přírodních niche vůní. Kdo říká, že přírodní parfémy jsou nudné?

Narodil se v Kanadě, kde studoval malbu a kresbu. Po přestěhování do Londýna však zjistil, že umění ho jen tak neuživí – a právě tehdy začal pracovat v parfumerii. V tom období se zrodila láska k vůním – později si tak zcela logicky otevřel vlastní parfumerii Scent Systems, aby však nastalo nepříjemné rozčarování. Právě v tomto okamžiku totiž Hiram zjistil, že většina těch nejkvalitnějších a nejdražších parfémů je plná syntetických látek. Napadla ho alternativa v podobě přirozených a kvalitních vůní čistého složení.

Hiram se tedy přestěhoval do Nizozemska, kde trávil čas výzkumem a studiem spolu s experimentováním s vůněmi. Čas věnovaný lásce k tvorbě parfémů a touze po objevení pravých, ale zcela přírodních vůní, se vyplatil – nyní ve svém ateliéru vyrábí omezené množství vlastních autorských vůní… a tak se vlastně vrátil k tomu, čím se původně chtěl stát – umělcem… umělcem, jehož uměleckým dílem jsou jedinečné niche vůně. V roce 2019 se konečně a zaslouženě zviditelnil pro celý svět – získal prestižní cenu Art and Olfaction Award za design vůně Hyde.

A jakými vzácnými klenoty můžete ozdobit vaši kůži v podobě vůně? Příjemná a pozitivní Dilletante nese okouzlující vůni pomerančového květu, listí a pryskyřičného tónu. Vůně je sytá, sladká a krémová – přitom svěží jako bosá chůze v kvetoucí zahradě po dešti. Je to v podstatě kouzelná oslava léta, kterou si zamilují nejen milovníci letních dní a slunce.

Jednou z nejnovějších vůní je pak růžová Lustre, která snoubí jednoduchost s elegancí – a růži s kosatcem. Nekonečné růžové pohlazení, příjemné jako slunce zapadající nad růžovým políčkem někde v Bulharsku. Čistota, přitom jemnost a překvapivá svěžest. Jednoduchá, přesto nápaditá vůně z dílny Hiramova talentu.

Zelená barva, zelená vůně to však není. Arbolé nese zemité pačuli, které se postupně spojí s cedrovým a santalovým dřevem. Vůni nakonec ukotvuje vanilka a tonka fazole, díky nimž ústí do jemného až pudrového základu. Chladivě příjemná vůně s dotekem starodávné romantiky potěší nejen snílky.

První vůní Hirama je Moon Bloom, která stále patří mezi jeho nejoblíbenější výtvory. Parfém oslavuje tuberózu, jedinečnou a jemnou krémovou vůni výjimečného květu, který své aroma uvolňuje právě v noci. Je dokonale proměnlivá – od hřebíčku či kokosu po krémovou vůni květin či svěží zeleň listů a stonků. Nakonec uzraje do hustého a mírně tropického živočišného základu, kterému není vůbec těžké propadnout…

Vůni tabáku a medu nese neméně zajímavá Slowdive. Přes svou sladkost je příjemně nositelná také v létě – kterým je inspirována. Tvůrci se v ní totiž podařilo zachytit atmosféru horkých letních dní, kdy je vzduch prosycen sladkostí, vůní květin a horkého slunce, které se dotýká kůže. Od svěžích a květinových tónů neroli přechází vůně do tabákových a medových tónů s finišem jemného a exotického nádechu. Slowdive pomalu, ale jistě, rozkvétá na kůži do krásy – dokonce i v horkých letních dnech.

Parfumérský talent je jako každý jiný – z představivosti a umu se může zrodit něco velkolepého, co stojí za oslavování. Co stojí za to mít. Umělecké dílo, které se může stát vaší součástí. Ozdobit vaši kůži, přičemž se vy sami stanete nositeli tvůrcovy osobitosti. Nositeli uměleckého díla, které je navíc dokonale čisté. Kromě Slowdive jsou vůně vhodné také pro vegany. Všechny jsou však nakonec vhodné především pro ty, pro které je parfém objevem jako vzácný klenot.