Kráska, která pomáhá – seznamte se s královnou růží

Je krásná, voňavá a tak cenná. Rosa Damascena neboli růže damašská překvapí svými vlastnostmi, díky kterým je hojně využívána v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Patří mezi nejcennější rostliny světa – a každý, kdo jednou okusí její blahodárné účinky na tělo i pleť, dobře ví proč. My už to taky víme.

Přestože královna květin damašská růže pochází z Persie, dnes na ni narazíte zejména v Bulharsku, Íránu nebo třeba Maroku. Rostlinné zlato má bohatou historii – tuto překrásnou rostlinu jste kdysi mohli využít dokonce jako platidlo.

A jak je to s ní dnes? Je pěstována především pro výrobu esenciálního oleje, při jehož výrobě destilací jako vedlejší produkt vzniká také slavná růžová voda. Obojí patří mezi cenné produkty kosmetického průmyslu – vždyť na 1 kg olejíčku z damašské růže vypotřebují výrobci minimálně tři tuny okvětních růžových lístků – a tak je asi zřejmé, že nejde zrovna o nejlevnější položku na kosmetickém a farmaceutickém trhu. Růže damašská je nejen krásná na pohled, ale také vzácná pro účinky na lidský organismus. A samozřejmě na pleť.

Jedinečná a svá – dokonale květinová

Tak krásně voní – a tolik toho dokáže! I pouhá vůně damašské růže totiž umí zázraky. Trápí vás ženské problémy? Na migrénu nebo premenstruační syndrom stačí přivonět k silné květinové vůni, která vás doslova omámí. Inhalace růže harmonizuje také tehdy, jestli vás trápí každodenní stres. Ani deprese, úzkosti , nervozita nebo nespavost nemají šanci. A stačí tak málo... přivonět si!

TIP: Jak na inhalaci damašské růže? Pár kapek esenciálního oleje snese aroma lampička nebo horká lázeň. Zatímco při aroma lampičcce si můžete v klidu číst a vychutnávat příjemnou vůni, při cílené inhalaci si pomůžete s ručníkem přes hlavu. Dýchejte, dýchejte, dýchejte!

Tajemství krásné pleti

Že je Rosa Damascena skutečný poklad, to nedokazují jen články nebo recenze nadšených blogerek – ale především vědecké studie. A skutečným zlatem je krásná růže také pro pleť. Taková růžová voda dělá divy –  ať už samostatně nebo jako součást přírodní kosmetiky – viditelně zjemňuje a pěstí pokožku. Dokonce pomáhá vyhladit vrásky, obnovit a regenerovat pleť. Má protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální i antioxidační účinky – proto ji můžete používat na citlivou, ekzematickou, problematickou, smíšenou, suchou i zralou pleť.

Je cenná v kosmetických přípravcích nebo jako tonikum, které pokožku harmonizuje a připraví ji na aplikaci krému či pleťového oleje. Je tak něžná, jak vypadá – dokáže dokonce zmírnit pnutí nebo svědění pokožky. A květová voda nemusí přijít jen na pleť – dá se užívat i vnitřně. Podporuje krevní oběh, má afrodziakální účinky a umí ozvláštnit nejrůznější pokrmy – ty sladké i slané. Královna je zkrátka všestranná – přesně tak, jak má panovnice rostlinné říše být.

Kvalita vs. cena

Ještě než vznikne květinový hydrolát, získává se z okvětních lístků velmi cenný esenciální olej. Parní destilací vzniká nejkvalitnější růžový olej, označovaný jako rose OTTO nebo attar. Je to právě tento olejíček, který skutečné pochází z damašské růže a má odpovídající kvalitu vhodnou také pro aromaterapii. Růžový olej však lze získat také dalším způsobem – macerací v tuku. S takovým olejem se setkáte pod označením absolute. Typická může být silnější vůně, avšak nižší kvalita. Právě kvalita je spojená samozřejmě také s cenou. Příliš levný esenciální olej pravděpodobně není z damašské růže – může být míchaný s palmarosou nebo geraniem. Proto sledujte označení, certifikaci, cenu a INCI každého výrobku, abyste získali to pravé přírodní bohatství, která ze svého královského trůnu rozdává nádherná damašská růže.

A kde najdete krásnou damašskou růži ve Wonderful? Třeba v přípravcích naší milované francouzské luxusní přírodní novinky – značky C.Lavie. Tak schválně – kdo z vás ji v INCI objeví?

TIP: Bojujete s akné? Růže damašská útočí na nedokonalosti pleti. Právě hydrolát může být pomocníkem pro zmírnění zánětu, urychlení hojení a zjemnění jizviček. Můžete jej použít jako chladivé obklady – na akné nebo dermatitidu.