Fer à Cheval. Podkova, která přinese štěstí i vaší pokožce

Nadčasová tradice s vůní mydlinek. Jak jinak nazvat téměř 170 let zkušeností s výrobou ikonického marseillského mýdla v továrně zakořeněné v původních recepturách, osvěžené moderním hávem a povznesené znalostí potřeb pokožky. Fer à Cheval. Mýdlo, do nějž se přimíchalo kouzlo historie, pár kapek voňavé autenticity a moře lásky. K detailům i řemeslu.

Je nejstarší tradiční továrnou na mýdlo ze 4 posledních v Marseille. Továrnou, kde zmýdelnění probíhá tradičními způsoby ve starých kotlích, kde láska k detailu dala vzniknout výjimečným mýdlovým přípravkům a kde bylo dokonale zpodobněno dědictví historických receptur, které přežívají celé dekády. 

Zatímco ještě v 19. století byste v Marseille našli maličkou mýdlárnu na každém rohu, jen jedna jediná nastartovala skutečné dobrodružství, které přežívá dodnes. V roce 1856 se výrobce svíček rychle a výlučně rozhodl změnit – přeorientoval se na mýdlo. Na továrnu na výrobu tradičního marseillského mýdla. Po akvizici v roce 1895 továrna vyráběla marseillské mýdlo jménem několika značek včetně Le Chat a v roce 1953 převzala odpovědnost za udržování historické značky, která od roku 2003 zůstává jediným zástupcem továrny: Fer à Cheval.

Proč šťastná podkova?

V 19. století bylo zvykem dát továrně na mýdlo nebo značce takový výraz, slovo nebo jinou frázi, která by evokovala štěstí, aby podnik prosperoval. Prý díky jménu Fer à Cheval (podkova) hrdě doprovázejícího symbol opatřený sedmi hřebíky byla mýdlárna čím dál úspěšnější. Úspěšná je ostatně i v dnešních dnech. A co je tím největším štěstím? Dnes je mýdlárna nejstarší továrnou na mýdlo v Marseille ze 4 zbývajících. Jejím úkolem je udržet tajemství prastarého receptu a nechat jej žít dál. Třeba další stovky let.

,,Pečlivě vyrábíme a vybíráme přísady, abychom vytvořili základ pro pravé marseillské mýdlo. Jsme u samotného zdroje produktu a předáváme know-how z generace na generaci. Díky tomu hrdě nosíme značku Living Heritage Company  – značku kvality a cestovního ruchu pro udržení prastarých odborných znalostí.“

Jak probíhá výroba mýdlových produktů? 

Tajemství receptury si výrobci sice nechají pro sebe, ale i přesto vám s radostí dají nahlédnout pod pokličku procesu zmýdelnění. Právě zmýdelnění olivového oleje probíhá tak jako kdysi v tradičních kotlích. Na počátku všeho je kvalitní olivový olej, který se spolu s vodou a dalšími přísadami vaří a míchá, dokud směs nezmýdelní. Mýdlové hrudky však ani zdaleka nejsou mýdlem – na řadě je čištění hrubého produktu. Teprve pak dochází k samotnému tvarování mýdla, pokud se tedy jedná o tuhé mýdlo. To je ideální třeba na jemné mytí pokožky celého těla – je šetrné, přírodní a mnoha lety prověřené. V dnešní době si navíc můžete vybírat z různých vůní, přísad a pečujících směsí. A taky provedení.

Zajímavost: Ochranná známka Savon de Marseille označuje jen skutečně kvalitní pravé marseillské mýdlo, které musí obsahovat minimálně 72 % přírodního oleje. 

Šťastná podkova nemá daleko k tomu, aby se stala naším dalším oblíbencem, kterému zůstaneme věrní. Kromě klasického tradičního zeleného mýdelka z Marseille, které je vhodné pro péči o tělo, jsou tu jemně parfemovaná tuhá mýdla, ale i neméně oblíbená tekutá mýdla. A protože marseillské mýdlo nepatří jen do koupelny, ale poradí si s celou domácností, nechybí ani černé mýdlo Savon Noir, které je proslulým pomocníkem pro úklid všech povrchů, včetně koženého čalounění. A nakonec? Kompletní marseillská romance mezi vámi a Fer à Cheval vznikne i tehdy, když si oblíbíte šetrné prací mýdlové vločky. Ty jsou totiž ekologické a neskutečně jemné i pro tu nejcitlivější pokožku. Ostatně, tady slova nestačí, nám totiž došla – nejlepší bude, když se na ty designovky podíváte sami. A tak nás nakonec napadá, že Fer à Cheval není jen kosmetika nebo čisticí prostředek. Tahle podkova je skutečné a živé dědictví Marseille, ale v tak nádherném estetickém kabátku, že se stává krásným adeptem na dárek. Pro potěchu srdce... a samozřejmě od srdce. Proč? Přece protože celá tahle značka dýchá tím, že je dělaná srdcem. Takže až budete mít cestu do Marseille, nenechte si ujít návštěvu mýdlárny s podkovou. Třeba vám přinese štěstí. 

TIP Wonderful: Až si nebudete vědět rady s dárkem, vyberte si historickou sadu s marseillským mýdlem a dřevěným stojánkem s kartáčkem, nebo nádherný tradiční olivový set v dárkovém balení. Tady snad neexistuje nikdo, koho by takové překvapení nepotěšilo. Přesvědče se.