Esenciální olej z oregana: zázrak přírodní medicíny?

Dobromysl obecná – bylinka, která to s vámi myslí vskutku dobře. Oreganový olej je jednou z možností, jak blahodárné účinky této pozoruhodné rostlinky využít. Právě proto jsme tento malý zázrak blíže prozkoumali, abychom se s vámi podělili o jeho výjimečné zdravotní benefity. Co všechno tento hrdina dokáže? A jaktože pomáhá? A proč byste ho měli mít v domácí lékárničce?

S problémy si hravě poradí

Olej se získává z oreganových lístků. Rostlina z hor je odolná jako statný horal – možná právě proto její název, který znamená ''radost z hor''. Olej byl známým léčivým pomocníkem už v dobách starověkého Řecka, tehdy byl používán jako ochránce před bakteriálními infekcemi na kůži a v ranách.

Šanci nemají mykózy, záněty, infekce, virózy, potíže s trávením, plísňová onemocnění. Ano, všechny vyjmenované může náš hrdina pomoci vymýtit. Oreganový olej má výjimečné složení. Jednou z účinných látek je carvacrol – zabiják bakterií, virů a parazitů. Kdepak – to nejsou jen tvrzení – to jsou prokázané účinky potvrzené mnoha studiemi. Kromě toho, jaký je ten nejlepší důkaz? Přece přesvědčit se a hýčkat, povzbudit a uzdravit vlastní tělo. A jaké všechny výhody tento olej nabízí? Které z nich potvrdily zdravotní studie? A které můžete vyzkoušet sami na sobě?

Záněty nemají šanci

Studie z roku 2010 prokázaly protizánětlivé účinky oregano oleje. Pomáhá v boji s vnitřními i vnějšími záněty, které mohou mít různé příčiny. Aplikace do místa projevů zánětů může pomoci snížit začervenání, podráždění a svědivost. Dokonce může tlumit bolest při artritidě či poranění. Při vnitřním užívání pak nastupuje účinek pomaleji, ale zato trvaleji. V obou případech však máte slušnou šanci na rychlejší uzdravení.

Sbohem infekcím

Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry vás oreganový éterický olej chrání také před bakteriálními infekcemi, jako jsou infekce močových cest, tyfus, cholera, vředy, kožní infekce a akutní otrava jídlemVýzkum vedený Dr. Harrym Preusem, Katedra fyziologie a biofyziky, Georgetown University Medical Center, Washington, DC, také naznačuje, že oreganový olej má antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají zabránit infekci způsobené bakterií Staphylococcus aureus.

Stop plísním

Plísně, které mohou být překvapivě zodpovědné i za některá smrtelná onemocnění, nemají díky oleji z oregana šanci. Neléčení infekcí způsobené plísněmi totiž může vést až k rozšíření do mozku, v nejhorším případu pak ke smrti. Plísně jsou známé také napadením nehtů a v podobě kožní infekce, kterých se mnohdy jen těžko zbavuje. Přizvěte si proto na pomoc oregano olej – můžete jej aplikovat vnitřně, ale i zevně – a pojistit si viditelné výsledky. Trvalé.

Antivirotikum? To oregano rozhodně je!

Další studie z roku 2011 potvrdila silné antivirové vlastnosti. Oregano olej skutečně podporuje imunitu a přímo chrání před nákazou. Virózy, nachlazení a chřipka tak nemají šanci. Kromě toho je tu ještě něco, co stojí za zmínku – tento zázračný olej stimuluje produkci bílých krvinek, rytířů hlavní obranné linie lidského těla. Tak vzhůru do boje za vaše zdraví!

 

Antiparazitické vlastnosti

Člověk se za svůj život může setkat také s mnoha vnějšími a vnitřními parazity. Jsou jimi škrkavky, tasemnice, vši, štěnice, ale i komáři či blechy. Kromě toho, že mohou přenášet nemoci, je styk s nimi velmi nebezpečný a především nepříjemný. Esenciální olej z oregano dokáže nejen eliminovat střevní parazity, ale při aplikaci zevně působí jako silný a účinný repelent proti zmíněným vnějším parazitům. Proto je tento olejíček součástí kvalitních přírodních repelentů a ve zředěné formě poslouží i vám.

Zdraví začíná ve střevech

Podpora trávení? Harmonie ve střevech? Zdravá střevní mikroflóra? Ano, zdraví skutečně začíná ve střevech – a nezdravá střeva se mohou projevit moha zdravotními neduhy celého těla. Podle výzkumu Dr. Marka Force a jeho týmu je oreganový olej schopen inhibovat růst škodlivých parazitů ve střevech. Pomáhá také při snižování rizika gastrointestinálních chorob a netěsností. Oregano éterický olej má schopnost podporovat trávení také zvýšením sekrece trávicích šťáv. Zvyšuje také stravitelnost živin a enzymů. To může zlepšit vaše zdraví maximalizací získávání živin z potravin. A o to tu jde!

Protinádorové vlastnosti

Nemoc, která je strašákem. Přesto existují také přírodní zdravotníčci, kteří mohou bojovat proti rakovině. Oregano olej je podle studie A. Tansu Koparala plný carvacrolu, který má silné protinádorové účinky a může zabránit růstu rakovinových buněk. Mohou za to také přítomné fenoly, silné antioxidanty, které eliminují i volné radikály a pomáhají pročistit organismus. Oregano je tak navíc silným detoxikačním prostředkem.

Procházka růžovým sadem

Každá žena ví, že menstruace nemusí být vždy příjemná. Pro tyto případy se hodí mít při ruce kúru z oregano oleje. Pravidelné užívání může pomoci regulovat cyklus, zmírnit nepříjemné příznaky, které provázejí menstruaci, dokonce i ulevit od bolesti. A nejen menstruaci dokáže tento olej upravit – pomáhá také s hormonální nerovnováhou, s průběhem menopauzy a hormonálními výkyvy nálad. Tak to vypadá, že jde o ideálního společníka do dámské kabelky, že?

Ať alergie nemají šanci

Trápí vás jarní alergie? Už nemusí. Oreganový olej funguje jako sedativum, uklidňuje tak také přehnané reakce těla na podněty, známé jako alergie. Může vám ulevit od alergických symptomů. Hodí se mít ho při ruce také v případě bodnutí hmyzu nebo silné alergické reakce, která vyžaduje akutní uklidnění.

Léčí respirační stavy

Bonus pro chronické rýmaře, nachlazené jedince i postižené respiračními onemocněními: oregano olej účinně rozpouští hleny, uklidňuje krk, plíce a dýchací cesty, pomáhá s dusivým kašlem. Zmírňuje průběh onemocnění dýchacích cest, působí však také jaké chytrá prevence. Proto se hodí obzvláště v této době, kdy je více než důležitý boj proti koronaviru, který způsobuje právě dýchací potíže a další virové příznaky.

Co všechno ještě zázrak z oregana umí? Pomáhá s ekzémem, psoriázou, bolestmi. Nahradí hromadu léků v lékárničce – když jej však budete užívat preventivně, pravděpodobně žádné potřebovat nebudete. Můžete jej využít k aromaterapii, aplikovat jej lokálně na záněty či vrásky, nebo vnitřně. Ve všech těchto případech vás tento úžasný přírodní lék příjemně překvapí. Přesvědčte se.

TIP: Vždy je důležité tuto silnou silici naředit: pro použití lokálně 1:1 s nosným olejem, vnitřně stačí pár kapek zředit v třeba v lžíci olivého či kokosového oleje.

POZOR: Není vhodný pro těhotné a kojící ženy a malé děti.