Co už (ne)používat v koupelně a proč vsadit na přírodu?

Komplikované téma – které látky jsou považovány za tak škodlivé, že je dobré se jim vyhnout jednou provždy? My už to víme – a právě proto pro vás máme jednoduchý přehled, kterým výrobkům se v koupelně raději vyvarovat. Může jít o startovní balíček netoxických řešení pro vás i vaše blízké. Čím začít a proč?

V koupelně se zpravidla povaluje hromada užitečných a nepostradatelných přípravků hygieny. Všechny jsou většinou potřeba, ne vždy je však stejně užitečné jejich složení, spíš naopak. Některé látky jsou totiž natolik kontroverzní nebo toxické, že jsme se dávno rozhodli s nimi skoncovat a přípravky běžné hygieny raději nahradit bezpečnějšími alternativami.

 

Zářivý úsměv? Jde to i bez škodlivé chemie

BIO Tothpaste vegan vitamin B12

Jak už je zvykem, při čištění zubů si mnoho z nás myslí, že čím více pěny, tím větší hygienický účinek. Je to ale pravda? Za bohatou pěnu ve složení zubních past mohou pěnivé tenzidy. Dosaďte si ještě fluorid, PEG a PPG a čisticí chemický koktejl je na světě. V případě ústní hygieny je dobré si uvědomit, že ústa jsou součástí citlivé sliznice, přes kterou se mohou látky snadno vstřebat a dostat přímo do organismu. To je jeden z hlavních důvodů, proč nahradit zubní pastu tou přírodní – co asi totiž dělá toxické složení při každodenním a dlouhodobém používání? Ostatně, o vstřebávání látek ze zubní pasty hovoří i studie, která dokázala, že z veganské pasty s obsahem B12 doplnily veganům tento chybějící vitamin. Už chápete?

Pasta s obsahem B12:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28052884/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30680547/

Čím nahradit? Přírodní zubní pasty jsou skvělou alternativou. Jsou funkční, aniž by musely obsahovat nevhodné látky. Naší oblíbenou je zubní pasta s obsahem mořské soli, která stimuluje tvorbu slin a udržuje ústa ve skvělé formě. Zkrátka v rovnováze!

 

Když mýdlo, tak raději přírodní

Během uplynulého roku bylo kvůli pandemii více než obvyklé používat všechna ta konvenční antibakteriální mýdla a gely. Málokdo se však pozastavil nad tím, jaké je jich složení. Přivítejme tedy v naší síni slávy Triclosan, wohoo! Jde o syntetickou látku s antimikrobiálními účinky, tak trochu o konzervant, biocid a pesticid. Ve složení kosmetiky svítí červeně, protože je potenciální velmi zdraví škodlivý. Ničí mikrobiotu pokožky, má vliv na endokrinní systém a hormonální soustavu, narušuje genetický materiál těla. I přes mnoho a mnoho studií a výzkumů je stále povolen, zvláštní, že? To je důvod, proč se antibakteriálním mýdlům vyhýbat a raději vsadit na ta přírodní.

 

Fer a Cheval bio marseilske mydlo

Čím nahradit? Vyzkoušejte třeba šetrné marseillské mýdlo a dodržujte časté mytí rukou. I dezinfekční prostředky dnes seženete na přírodní bázi, není třeba se bát – především pak ne bakterií, které se podílejí na tvorbě imunity každého z nás.

Sbohem, pocení? Raději dejte sbohem zápachu

 

Deodoranty vs antiperspiranty bio deodorant

Konvenční antiperspiranty a deodoranty nám stále připomínají, jak je pocení špatné. Ale tělo ví, co dělá – nic špatného na pocení není, naopak. Tohle hospodaření je nastaveno zcela správně – denně lidé vypotí až půl litru tekutin. My se však snažíme tomuto přirozenému procesu zabránit pomocí antiperspirantu, který zpravidla obsahuje látky za účelem ucpání vývodů potních žláz. Přitom samotný pot nestojí za nepopulárním zápachem – pot závisí jednak na tom, co jíme, a pak také na tom, zda udržujeme podpaží a mikrobiotu kůže v rovnováze. Vyhýbat se antiperspirantům a deodorantům je však potřeba ještě z hlediska složení – zejména hliníkových sloučenin, které se při dlouhodobém používání opět podílí na vstřebávání do těla a na zdraví člověka.

Rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem je následující: antiperspirant zabraňuje pocení, deodorant zabraňuje zápachu.

Čím nahradit, abyste se vyhnuli nežádoucím látkám? Přírodní deodoranty pečují o pokožku, eliminují zápach a celkově nenarušují mikrobiotu kůže v podpaží. Tak nevznikají zánětlivé procesy a nedochází ani k přemnožení bakterií, které jsou rovněž zodpovědné za nepříjemný zápach.

Pozor na dámskou hygienu

ženska hygiena

V poličce v koupelně čeká ještě jeden strašák, který pořádně vyděsil i nás. Jde o běžnou dámskou hygienu. Kdyby většina žen byla informována o tom, jak škodlivé je složení hygienických potřeb (konvenčních tamponů a vložek), nejspíš by se dobrovolně jejich používání vzdala a hledala by dostupnější (a zdravější) alternativy. Ty navíc šetří nejen ženské zdraví, ale i životní prostředí.

Nejznámější látkou v dnešní naší toxické síni slávy je dioxin, který vzniká při bělení tamponů a vložek chlórem. Dioxin se při styku se sliznicí snadno dostává do těla a způsobuje různá onemocnění, hormonální nerovnováhu, neplodnost a vývojové poruchy. Nejen.

Čím nahradit? Menstruační pomocníky dnes běžně zakoupíte v BIO podobě z bavlny. Zajímavou možností jsou i moderní způsoby – menstruační kalíšky a menstruační kalhotky.

Jejich použití jemimořádně komfortní – a to nejdůležitější? Především je bezpečné!

Polekali jsme vás? Pak je ten nejlepší čas vyměnit koupelnové pomocníky. Ne kvůli strachu, ale kvůli sobě. Protože zdraví je poklad.