Co je špatně s vaším smoothie?

Co je špatně s vaším smoothie?

Barevná, lahodná a výživná svačinka, nebo hromada nepěkných ovocných cukrů? Není smoothie jako smoothie. Jak správně poskládat ingredience pro vaši oblíbenou pochoutku? Hutný nápoj či kaše totiž není ani zdaleka jen o hravé sestavě sladkého ovoce. Co by ve vašem smoothie nemělo chybět? Máme pro vás šťavnatou dávku inspirace. Nám už se rozhodně sbíhají sliny!

Ach, my milujeme smoothies! Vy také? Tak s námi zavítejte do světa míchání tohoto koktejlu plného živin. Víte, že některá smoothies nejsou ideální svačinkou? Tak co je špatně s vaším smoothie? Špatně je asi obecné mínění, že všechna smoothies nutně musejí být zdravá – což není tak úplně pravda. Možná jde o mýtus, možná o trend – upřesněte si s námi, co byste rozhodně měli vědět o pití smoothies, ať už si je pravidelně kupujete – nebo s láskou připravujete své vlastní.

Smoothies: hravá svačinka

Je to tak snadné! Vyberete si hromadu ingrediencí a šup s nimi do mixéru. Většina smoothies se skládá z tekutiny (voda, mléko či kefír), ovoce, zeleniny, semen, oříšků a doplňku, jako jsou protein, matcha či maca, zkrátka nějaké té dobroty s výživovou hodnotou. Jenomže klíčem k tomu, aby byl nápoj superzdravý, je křehká rovnováha mezi jednotlivými surovinami. 

Smoothie by tedy nemělo být jen rozmixované ovoce. Aby šlo o správnou snídani či svačinu, měl by nápoj (nebo klidně kaše) obsahovat zeleninu, ovoce, ale i bílkoviny a tuky. Hodit se tak může bílkovina: ořechové máslo, semínka, jogurt nebo ořechové mléko. Stačí si jen vybrat, co vám chutná. Doplnit byste měli také nezbytné tuky, jako jsou opět ořechová másla, semínka, ořechy, lněný olej nebo třeba kokosový jogurt. Chybět nemusí dokonce ani hřejivé koření – například skořice, muškátový oříšek nebo oblíbený zázvor, ale i bylinky – petrželka, bazalka či koriandr. Míchání vás naučí vytvářet a přijmout ty nejlepší chutě. Co je ale tou hlavní ingrediencí, která by rozhodně neměla chybět?

Dejte zelenou zelené

Jak zelená je zelená? Hodně zelená! Mnoho beauty blogerek s problematickou pletí se diví, že ačkoli tělo detoxikují a denně svačí všechna ta zdravá smoothies, jejich pleť je posetá dalšími a dalšími pupínky. Může za to nepřítel krásné pokožky číslo jedna: obrovská pravidelná dávka ovocných cukrů v jejich pravidelné smoothie svačince. Proto je dobré každé vaše barevné ovocné smoothie vyvážit nejen ingrediencemi viz. výše, ale také šťavnatou zelení: listová zelenina přidá vlákninu, vápník, vitaminy a fytochemikálie – navíc udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou – a tak kontroluje i pocity chutí a hladu. Přidejte například mangold nebo špenát. Zkrátka a dobře: vykouzlete zelené smoothie, tedy tu nejzdravější vnitřní denní dávku zeleně. Mňam!

Zelená svačinka? Energie na celý den

Jak doplnit vitaminy, minerály a výživu na celý den? Třeba právě zeleným smoothie. Doplníte tak totiž dávku ovoce a zeleniny a zasytíte se. Navíc si pravděpodobně i pochutnáte – vždyť kdo by neměl rád tyhle úžasné barevné koktejly. Rostlinná strava navíc snižuje riziko chronických onemocnění a rakoviny, podporuje imunitu a celkovou kondici – dokonce i vaší pleti. To může pomoci také při hubnutí – ale ne jako drastická dieta, to rozhodně ne: ale jako podpůrný pomocník změny životního stylu. Hubnutí souvisí se zdravým životním stylem, jehož součástí je pohyb, zvládání stresu, zdravý spánek a dobré, vyvážené jídlo: třeba právě smoothie připravené s láskou.

TIP: Nemáte doma hrst zeleného salátu? Nevadí. Stačí mít při ruce zelené pomocníky, například raw prášek z moringy nebo náš blend zelených superpotravin od Kiki Health.

Víte že:  Listová zelenina má jen málo kalorií, jelikož rostlina nevyužívá svoje listy k ukládání škrobů nebo cukrů, pouze k jejich výrobě. Listová zelenina je také bohatá na vlákninu, která drží strukturu a váhu listů a je nabitá mikronutrienty (antioxidanty), bojujícími se slunečním zářením.

Je smoothie plnohodnotné jídlo?

Rozmixované ovoce? Podle odborníků nejde o náhradu pestré stravy. Ale přidejte hrst zelených lístků, ořechy či semena, kefír nebo jogurt – a je to, může nahradit jedno jídlo. Jaký je ideální tip na vynikající smoothie na každý den? Smíchejte 1 až 2 lžíce tuku, šálek ovoce, hrst či dvě zeleného salátu a 1 šálek bílkovin. 

Recept na snídaňový koktejl:

  • 1 šálek mražených borůvek
  • ½ banánu
  • ½ šálku mraženého květáku
  • 2 listy kelu
  • 1 až 2 šálku mandlového mléka
  • 1 lžíce semínek
  • 1 odměrka konopného proteinu od Kiki Health
  • hrst granoly

Rozmixujte a pochutnejte se na vynikající snídani či svačině. 

TIP: Jak jíst správně smoothies? Po dávce smoothie můžete být nepříjemně nafouknutí – to se děje díky absenci žvýkání, protože mixér v podstatě odvede práci za vás. Abyste stavu předešli, jezte smoothie lžící jako běžné jídlo. Zkrátka a dobře: pomalu a s chutí.