7 benefitů kolagenu aneb co musíte vědět, než si vyberete ten pravý

Tak se nám trochu zdá, že se s nejrůznějšími kolageny doslova roztrhl pytel. Popularita kolagenu prudce stoupla, s ní ale i tvrzení o jeho zázračných účincích, která nejsou vždy tak úplně pravdivá. Ale nebojte se – jako vždy to rádi uvedeme na pravou míru: máme pro vás vše o kolagenu a jeho benefitech. 

Je to ta nejhojněji zastoupená bílkovina ve vašem těle. No vážně – to je kolagen. Má velké množství důležitých funkcí. Nejenže napomáhá srážení krve, ale samozřejmě má také vliv na strukturu pokožky. Zejména to je důvodem, proč se v posledních letech objevil na trhu jako potravinový doplněk nebo ingredience kosmetiky pro krásnou pleť. 

Co je to vlastně kolagen?

Kolagen tvoří zhruba jednu třetinu bílkovinného složení lidského těla. Je to stavební kámen kostí, kůže, svalů, šlach a vazů, najdete ho však také v cévách, rohovce nebo v zubech. Zjednodušeně řečeno je možné přezdívat kolagen takovým pomyslným lepidlem, které vše drží pěkně pohromadě. Dokonce i samotné slovo kolagen pochází z řeckého výrazu kólla, což znamená lepidlo. 

Existuje nejméně 16 druhů kolagenu. Jsou tu však čtyři hlavní typy, které vám přiblížíme: typ I, II, III a IV:

Typ I/ tvoří 90 % kolagenu v těle, je vyroben z hustých vláken a má na starost strukturu pokožky, kostí, šlach, vláknité chrupavky, pojivových tkání a zubů

TypII/ tento typ kolagenu je tvořen z více volně balených vláken a nachází se v elastické chrupavce, která tlumí klouby

Typ III/ typ kolagenu, který podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen

Typ IV/ tento typ kolagenu má na starost filtraci a nachází se ve vrstvách pokožky

S přibývajícím věkem dochází k postupnému ubývání kolagenu – respektive ke snižování jeho produkce v těle. Důkazem může být například stárnoucí pleť nebo oslabená chrupavka. 

Živiny, které zvyšují produkci kolagenu

Kolagen v těle na startovní čáře začíná jako prokolagen. Tělo jej vytváří pomocí dvou aminokyselin – glycinu a prolinu. Tento proces využívá vitamin C. Produkci kolagenu tak můžete podpořit i vy sami: některými živinami, například právě vitaminem C – konzumujte tedy jeho bohaté zdroje, mezi které zdaleka nepatří jen citrusy – některé plody totiž mají mnohem větší obsah céčka: dopřejte si třeba petržel, šípky, zelí, papriky a jahody. Obrovské množství céčka (je to nejbohatší zdroj vitaminu C) najdete v tropické třešni acerole, vysoký obsah má také ovoce camu camu.

Další živinou je zmíněný prolin. Tušíte, v čem jej najdete? Do organismu ho dostanete spolu s vaječnými bílky, pšeničnými klíčky a mléčnými výrobky. Nachází se však i v zelí, chřestu a houbách. Tělo můžete zásobovat také glycinem – velké množství glycinu se nachází ve vepřové či kuřecí kůži a v želatině. Poslední doporučenou živinou je měď, kterou si dopřáváte tehdy, pokud jíte organické maso, sezamová semínka, kakao (jen si dejte), kešu oříšky a čočku. Tělo potřebuje také kvalitní bílkoviny, které mají dostatek aminokyselin pro výrobu nových bílkovin – proto vsaďte na vyváženou stravu, obohacenou o zdroje aminokyselin jako jsou maso, ryby, tofu, mléčné výrobky a luštěniny. A čemu se naopak vyvarovat?

Au, tak tímhle kolagen poškozujete

Kromě látek, které mají vliv na produkci kolagenu, existují také látky, které bohužel mají opačný účinek. Pokud si kolagen a jeho množství v organismu chcete chránit, pak se vyhýbejte rafinovanému cukru, který snižuje schopnost regenerace kolagenu. Stejně tak překvapivě škodí příliš mnoho slunce – UV záření má stejný vliv, pomáhá kvalitní ochrana v podobě přírodních fyzikálních filtrů. Nezapomeňte na sluneční kosmetiku – nejlépe přírodní, nejlépe denně, dokonce i v zimě. Produkci kolagenu snižuje i kouření. Proto je u kuřáků známý větší výskyt vrásek. Není ten pravý čas přestat?

Pravda o kolagenových doplňcích stravy

Kolagen je možné užívat ve formě prášku, želatinových doplňků stravy nebo ve formě kapslí – mořský kolagen je vyrobený z rybí kůže. Vždy záleží na kvalitě zdroje – ostatně jako u všech potravinových doplňků je potřeba si hlídat původ – v případě mořského kolagenu je vhodné sledovat, zda pochází z ekologického lovu a jedná se o volně žijící ryby. Populární ale začíná být i veggie kolagen, jenže struktura této látky je zcela jiná, než je tomu v živočišném případě. Může přinášet některé benefity, ale živočišný kolagen nenahradí. A jaké jsou to tedy ty benefity kolagenu? Kdepak, vrásky vám zázračně po nanesení nebo užívání kolagenu nezmizí. Ale nebojte se, máme i skvělé zprávy. Tady je 7 benefitů užívání kolagenu:

HYDRATACE POKOŽKY?

Vrásky hned neodstraní, ale příjemně a efektivně hydratuje při použití zevně i vnitřně. Proč nefunguje lépe? Má příliš velké molekuly na to, aby pronikl do hlubších vrstev pleti při nanášení přímo na pokožku. Klinická studie nanášení krému s 0,06 % kolagenu však odhalila mírné zpevnění pleti a zjemnění jizev již po několika týdnech. Wow!

OMLAZENÍ PLETI?

Jak je to tedy s tím omlazením? Kolagenové peptidy mohou zpomalovat stárnutí zejména hydratací a zlepšením elasticity pokožky. Tyto benefity jsou přičítány schopnosti kolagenových doplňků stimulovat tělo, aby samo produkovalo ještě více kolagenu. Navíc pomáhá produkci dalších bílkovin: elastinu a fibrilinu, které zlepšují strukturu pleti.

BOLEST KLOUBŮ?

Kolagen udržuje integritu chrupavky, která chrání klouby. Jakmile produkce kolagenu s věkem klesá, vzniká riziko degenerativních poruch kloubů. Užívání kolagenu může zlepšit příznaky těchto onemocnění a dokonce i snížit nepříjemné bolesti kloubů.

ÚBYTEK KOSTNÍ HMOTY?

No vážně, kolagen udržuje pevnost vašich kostí. Nízká hustota kostí může být důsledkem onemocnění ve spojení s vyšším věkem, kolagen však odkládá jejich možný rozpad. To je další plus, proč je kolagen šikovným pomocníkem pro celkové zdraví.

SVALOVÁ HMOTA?

Silné a zdravé svaly? Kolagen pomůže. Mezi 1 až 10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem, který je nezbytný pro udržení svalů. Může pomoci těm, kdo chtějí nabrat více svalové hmoty, například sportovcům při pravidelném tréninku. Sílu svalů kolagen podporuje také u lidí se ztrátou svalové hmoty v důsledku pokročilého věku.

ZDRAVÉ SRDCE?

Ano, kolagen má vliv také na tepny. Bez něj mohou být tepny křehké a slabé, což mnohdy vede až k jejich zúžení. To může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Užívání kolagenu podle vědců významně snižuje ztuhlost tepen. Více studií již brzy jistě napoví o potenciálu kolagenu a jeho benefitech pro srdce.

KRÁSNÉ VLASY A NEHTY?

A krása nakonec – ano, i na vlasy a nehty má vliv právě kolagen. Tento všestranný doplněk zabraňuje jejich křehkosti a lámavosti. A to pořád není vše. Co ještě umí? To se snad brzy dozvíme z dalších studií, protože jak se zdá, plusů pro lidské tělo má kolagen nepřeberné množství. Podporuje totiž nejen krásu, jak se mnoho lidí domnívá, ale i celkovou vitalitu. A to je přece skvělé!

TIP: Mořský kolagen v kapslích

KIKI Health prémiových doplňků pro zdraví už jsme vám představili. V naší nabídce najdete také 100% kolagen typu I v kapslích. Jde o hydrolyzovaný mořský kolagen z udržitelného rybolovu divokých ryb. Je enzymaticky zpracován tak, aby zůstaly peptidy neporušené – je plně stravitelný a šetrný ke střevům. Výhodou oproti nehydrolyzovanému kolagenu je především snadná absorpce. Kolagen je pro snadné užití uchován v kapslích z hypromelázy, což je výtažek ze známé celulózy, taková veggie náhrada za želatinové obaly/kapsle. Hlavně jde ale o čistotu složení – kolagen totiž neobsahuje nic víc, žádná plnidla či zbytečné další látky. Díky obalu ze šetrné hypromelázy zůstává kolagen čistý a také bez chuti a vůně. Umožňuje tedy komfortní užití a efektivní účinky – doplnění kolagenu, ale i povzbuzení vlastní tvorby kolagenu. To je ono!