6 kroků, jak si vybrat ten pravý parfém

6 kroků, jak si vybrat ten pravý parfém

Najít ve světě vůní tu pravou není vůbec jednoduché. Chystáte se pořídit si nový parfém? A bude to ovocně květinový nebo snad toužíte po něčem pižmovém? Vůně jako váš podpis by vám měla být příjemná, sedět k vaší osobnosti a dokonale ozvláštnit vaše pocity, outfit a naladění. Jak najít tu pravou? Možná vám pomůže 6 kroků, se kterými objevíte jedinečný parfém pro sebe – ten VÁŠ.

1. Seznamte se s kategoriemi vůní

Není vůně jako vůně – také parfémy se řadí hned do několika kategorií. Aby byl váš výběr parfému správný, orientujte se ve světě vůní. Parfémy jsou rozděleny do několika variant podle obecného typu vůně:

Nejoblíbenější jsou klasické květinové vůně. Jsou ženské, romantické a jednoduše krásné. Pokud jste milovníky květinových vůní, nechte se okouzlit A Trembling rose od úchvatné Lindy Landenberg, Florali z dílny Florascent či Velvet Blossom.

 

Zajímavé a neméně oblíbené jsou orientální parfémy, které však nesednou každému nosu. Bývají pižmové, bohaté, mírně kořenité, zvláštní, výrazné, mnohdy až exotické. Pokud Vás lákají vůně orientu, určitě by Vám neměla uniknout Patch Noir plná pačuli a santalového dřeva či lehce elegantní Zero 5 obojí od značky Florascent.

Chypre vůně jsou známé zemitými, dřevitými tóny s nádechem dubu, mechu a citrusů. Není těžké si je zamilovat. Takovouto typickou vůní je Fiilit Waka Madagaskar .

 

Svěží, spíše chladnější parfémy? Možná máte na mysli zelené vůně. Připomínají čerstvou trávu nebo listy, vůni přírody a svěžesti. Od Florascent v Hemp Flower či Tokyo Sling právě toto naleznete.

Fougere vůně, z francouzštiny kapradina. Silná rodina vůní, často skrývající pánské parfémy. Najdete v nich dub, mech a bylinky. Pokud Vás popis zaujal, mohl by být tím vaším parfémem Florascent Composition 34 či dřevem prosycený Wood od Elementals.

Oceánské vůně jsou ovlivněny mořem a přímo evokují všechny ty úžasné pocity spojené s oceánem. Jsou čisté, spíše maskulinní, s náznaky koření a citrusů. Nepřehlédnutelná z nich je Water opět od Elementals.

 

Dřevité vůně jsou zemité a pižmové, navodí vám pocity vstupu do krásného lesa. Často obsahují tóny borovice, santalu či cedru. Přičichněte k Wabi nebo Ruby wood od Florascent a ucítíte právě tyto tóny.

2. Porozumění vrstvám parfémů

Parfémy obsahují různé tóny v několika vrstvách, aby došlo k rozvinutí do dokonalého celku. I proto se stává, že jinak vám voní parfém při zkoušení v parfumerii a jinak doma, až se plně rozvine na vaší kůži. Dejte parfému čas a ta pravá vůně si vás získá. Proto se seznamte s kompozicí vůní:

 • Hlava: To je to, co ucítíte při prvním přivonění. Jsou to tóny, které okamžitě zasáhnou váš nos a rychle se vypařují.
 • Srdce: Jakmile se hlava parfému pomalu rozptyluje, nastupuje většinová část vůně, její srdce. Jsou to osobité a specifické tóny, které voní zhruba 2 až 3 hodiny.
 • Základ: Závěrečná fáze vůně je její základ. Tóny v základy ukotvují parfém v jeho celistvosti, složení bývá mírně těžší a kořenitější. Jedná se o hlavní téma vůně.

  3. Objevujte vůně, které vás baví

  Než začnete se samotným výběrem parfému, vytvořte si seznam několika vůní, které vás jednoduše baví. Může jít o vůni čistého prádla, o aroma čerstvých růží nebo vaše oblíbené bylinky. Zapamatujete si tak snadno tóny, které může obsahovat ten pravý parfém, který hledáte. Budete vědět, na co se zaměřit

  4. Vůně vaší osobnosti

  Popřemýšlejte o vaší osobnosti – jedině tak najdete ideální parfém v té správné kategorii. Pokud nenosíte make-up, jste spíše přirozená a milujete pobyt v přírodě, patrně se rozhodnete pro svěží, čistou nebo jemně pikantní vůni. Jinak se rozhodnete, pokud milujete módu a jste mírně extravagantní. Pak nejspíš toužíte po vůni, která jiskří a hned zasáhne vaše okolí... Prostě a jednoduše: vybírejte s ohledem na vaši osobnost. A osobitost.

  5. Před zakoupením zkoušejte

  Z vonných proužků toho o parfému moc nezjistíte. Testujte především na kůži, noste vůni, abyste objevila, zda je to ta, po které toužíte. Ideální je nosit vůni alespoň několik dní, abyste poznala všechny její vrstvy. Také si můžete přečíst pocity a dojmy ostatních, kdo parfém používají. Sečteno a podtrženo – před nákupem plného balení si pořiďte vzorek.

  TIP: Nákupy parfémů ve Wonderful jsou tak snadné. Kupte si vzorek vytipovaných vůní – můžete je testovat i několik dní přímo na kůži. Pokud se rozhodnete pro koupi plného balení, odečteme cenu vzorku z ceny parfému.

  6. Jak se vám líbí?

  Počkejte si na názory okolí – nebo se ostatních rovnou zeptejte, jak jim daná vůně sedí přímo k vám a vašemu stylu. Je příliš silná? Líbí se vám? Sedí ke mně? A po zvážení a absolvování všech kroků zavřete oči, přivoňte si ke své kůži a zamyslete se: jak se tato nová vůně líbí vám? Nechte se vést nejen nosem, ale i srdcem, pocity a intuicí – nakonec vás pak ten pravý parfém bude bavit třeba celá léta.