5 pravidel v péči o nejjemnější dětskou pokožku

5 pravidel v péči o nejjemnější dětskou pokožku

Jak pečovat o citlivou dětskou pokožku od narození miminka do prvních několika let po něm? Věnujte pozornost následujícím řádkům – víme, na co si dávat pozor.

No jasně – a taky na co se naopak zaměřit. Odměnou vám bude spokojené děťátko a jeho hebounká a zdravá pokožka – a každý váš dotek může být pohlazením.


Většina maminek si uvědomuje, jak důležitá je péče o citlivou dětskou kůži. Pokožka je jemná, proto vyžaduje speciální přípravky a zvýšenou pozornost. Co konkrétně (ne)používat a čemu se raději vyhýbat? Poradíme vám. 

Proč tomu tak je? Proč je ale dětská pokožka nejmenších tak neuvěřitelná citlivá na vnější vlivy? Odpověď je jednoduchá. Má sice vysoký obsah vody, přesto je vlhkost pokožky minimální a povrchová koncentrace lipidů mnohem nižší než v dospělosti.

Epidermální bariéra je zranitelnější vůči chemickým a mikrobiálním podrážděním. To jsou hlavní důvody, proč je tak náročné vybrat vhodnou dětskou kosmetiku, která pokožku chrání před vznikem nerovnováhy pleti.

Hypoalergenní přípravky jsou základ

Můžete si klidně myslet, že vaše děťátko nemá až tak citlivou pokožku. I přesto je důležité volit  hypoalergenní přípravky. Ty neobsahují látky, které by mohly způsobit podráždění citlivé pokožky. Správný výběr funguje jako prevence kožních problémů – a to za to stojí, že?

Náš tip: Dětská Weleda je naprosto úžasná – ostatně, není to názor náš, ale názor (nejen) našich nakupujících maminek. Vyzkoušejte měsíčkovou řadu. Chrání, zklidňuje a pečuje o jemnou pokožku těch nejmenších. Spolehlivě a bez škodlivých látek.

Hygienická péče? Samozřejmě!

Jak už jsme zmínili, dětská kůže není náchylná vůči vnějším vlivům jen kvůli tomu, že je mlaďounká a citlivá, ale zejména pro své vlastnosti, které se od dospělé pokožky dost liší.

Vzhledem k riziku podráždění, které může být zapříčiněno bakteriemi, je důležité dbát na dodržování přísných hygienických zásad. Každá maminka ví, že pečovat o pokožku nejmenšího dítka je možné při dodržování hygienických standardů. Nic těžkého, že? 

S jemností, jaká je vlastní miminkům

Měkkost dětské kůže – další důvod, proč do péče o pokožku vkládat lásku a jemnost. Kromě šetrných a jemných přípravků by stejně jemné měly být veškeré pomůcky. Dokonce i dětský ručník by měl být z hebkých přírodních materiálů, které kůži nedráždí. Také pomocníky pro koupel miminka vybírejte s rozvahou – jsou dostatečně jemní? Jdou snadno a důkladně vyčistit?

Bez škodlivé chemie? Jasně!

Chcete mít jistotu, že se do těla děťátka nedostanou žádné škodlivé látky? Vybírejte přírodní přípravky pro děti. Ty obsahují přírodní složky, které (láska)vě hýčkají jemnou dětskou pleť. Zapomeňte na silikony, ropné složky, parabeny, škodlivá barviva a další syntetické látky. Co dáváte na kůži, to se až příliš snadno dostane do těla – a nejmenším dětem jistě nic jako chemický koktejl dopřát nechcete.

Čím jednodušší, tím lepší

V jednoduchosti je krása. Ano, to platí také v péči o pokožku miminek a malých dětí. Kůže je o dost tenčí, proto si nezaslouží být testerem několika různých přípravků naráz. Zapomeňte tedy na experimenty a zkuste to s minimalistickými rituály péče. Mytí stačí několikrát do týdně v čisté vodě (zadeček samozřejmě dle potřeby několikrát denně).

Jak je to s oblíbenými pomocníky –  dětskými ubrousky? Ty konvenční nemají zrovna složení, které by pro zranitelnou dětskou pleť bylo vhodné. Vyberte tedy vlhčené ubrousky, které jsou organické a neobsahují nic, co na dětskou kůži nepatří. V koupeli můžete zvážit přítomnost přírodního dětského oleje. I malé množství udělá velkou službu. Před mazáním po koupeli je dobré děťátko důkladně, ale jemně osušit. Hotovo!

Náš tip: Dětská péče se netýká jen přípravků nanášených přímo na kůži Dětskou pokožku a její stav ovlivňuje také například prací prášek. Používejte šetrné prací prostředky. Co třeba hypoalergenní marseillské mýdlo? Zamiluje si jej celá rodina!

Jaké jsou další zásady? 

Co ještě je dobré neopomínat? V péči o dětskou pokožku platí také dodržování péče o pokožku hlavičky a samozřejmě nesmí chybět ani ochrana proti slunečních paprskům. Vyberte a mějte při ruce dětský šampon s přírodním složením, nezapomínejte ani na nutnost ochrany dítka před nenechavým sluníčkem.

Abyste nejmenším nenaordinovali škodlivé látky, nabízí se použití minerálních filtrů (nikdy ne v nano částicích). Fyzické filtry v přírodních opalovacích prostředcích nepronikají pokožkou, ale účinně odrážejí UV záření. Jedině tak si užijete společné chvíle na slunci bez obav – a bez zbytečného poškození kůže. Nakonec to s dětskou pokožkou není tak složité – nespletete se... s přírodou.

Přírodní přípravky jsou šetrné, jejich složení bývá jednoduché a jejich účinky... k nezaplacení.

Objevte jemnost přírody pro jemnost pokožky děťátka. Vždyť matka příroda je nejznámější maminkou vůbec!