Proč byste se měli zamyslet nad svým deodorantem?

Ochrana proti pocení? Ale kdeže. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste měli mít rádi své úžasné tělo, měli byste mu také přestat bránit dělat to, v čem je nejlepší. Lidské tělo je jako dokonale promyšlený stroj – a pocení není nic nenormálního, naopak. Právě to je důvod, proč se vyhýbat antiperspirantům a raději vsadit na deodoranty. Jaké jsou hlavní rozdíly a proč věnovat pozornost složení?


Ať už používáte antiperspirant nebo deodorant, jedno je jisté – jistě se chcete vyhnout především nepříjemnému zápachu, za který jsou zodpovědné bakterie, které se vesele množí ve vlhkém prostoru podpaží. Chcete-li tedy nežádoucí pach omezit, nemusíte tělu bránit v pocení – mnohem lepším (a zdravějším) řešením je použití deodorantu, který zamezuje pachu, aniž by ucpával potní žlázy. A aby to nebylo tak jednoduché, i v případě deodorantu je důležité dát si pozor na složení – to proto, aby se do vašeho těla nedostávaly škodlivé látky.

Antiperspirant versus deodorant. Jak to tedy je?


Ještě než vám popíšeme, proč si s ohledem na své úžasné tělo zamilovat přírodní deodorant, je potřeba se podívat na základní rozdíly mezi deodoranty a antiperspiranty. Zatímco deodorant umožňuje pocení, ale má za úkol zabránit obtěžujícímu zápachu, antiperspiranty jsou nástrojem, jak úplně zabránit
samotnému pocení. Ovšem – jak to tak bývá, ne příliš zdravým způsobem.

Sloučeniny hliníku a další škodlivé látky jsou totiž schopny ucpat potní žlázy tak, abyste měli pocit, že jste se celý den nezapotili.
Ale – co když pot nemá kam odcházet? Pak dochází k vytváření zánětlivých procesů a rozhození mikrobiomu (společenství hodných bakterií) kůže v podpaží. Narušení společenství těchto dobrých bakterií vede k přemnožení těch špatných a rozhození křehké rovnováhy mikrobiomu – a tak potažmo dochází při pocení opět k nežádoucímu zápachu nebo dokonce ke kožním reakcím. Deodorant oproti antiperspirantům nesnižuje pocení, pouze neutralizuje zápach, ale i jeho složení nemusí být čisté, pokud se nejedná o přírodní přípravek.

Jak je to s obávaným hliníkem?


Antiperspiranty a konvenční deodoranty obsahují zmíněný hliník a jeho sloučeniny. Přestože je obecně považován za bezpečný, je dobré si uvědomit, že tato látka tak bezpečná být nemusí při každodenním a dlouhodobém používání. Kromě toho se hliník do těla nedostává jen z kosmetiky, ale také například z potravy. Ačkoli ještě není dostatečný počet průkazných studií, vědci mají zato, že větší koncentrace hliníku v organismu může doprovázet některé vážné choroby, může vést k nedostatku některých minerálních látek, zvyšovat riziko vzniků nádorů (a ke vzniku rakoviny prsou) a podobně. No a aby to nebylo tak jednoduché, nakonec některé přírodní deodoranty hliník přece jen obsahovat mohou, protože není hliník jako hliník.

Na velikosti záleží, obzvláště u hliníku


Tak v tom to vězí! Ve velikosti molekul přece! Ano, je tu totiž hliník, který může mít velké molekuly – a ty jen tak neprostoupí pokožkou. Velké molekuly neucpávají póry a nedostanou se do těla, takže nepůsobí na zdraví člověka. A to jsou právě ty důvody, proč si vybírat ověřené a přírodní deodoranty – buď mohou obsahovat hliník v té správné verzi, nebo jej dokonce nemusí obsahovat vůbec – a fungují na bázi jedlé sody, kamence či jiných látek.

Pozor na tyto hliníkové složky:
Aluminum Zirconium Octachlorohydrex Gly
Aluminum Sesquichlorohydrex PEG
Aluminum Tristearate (tristearát hlinitý)
Alumin(i)um Chlorohydrate (hydroxylchlorid hlinitý)
Alumin(i)um Chlorhydrex PG (chlorhydrex hlinitý, chlorhydrex hlinitý PG)
Alumin(i)um Chlorhydrex PEG (chlorhydrex hlinitý PEG)
Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY
Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex PEG
Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex PG
Aluminum Zirconium Trichlorohydrex GLY
Aluminum Sesquichlorohydrate (seskvichlorhydrát hlinitý)
Aluminum Stearate/Isostearate/Laurate (stearát hlinitý)
Aluminum Lactate
Sodium Aluminum Chlorohydroxy Lactate
Sodium Aluminum Chlorohydroxy Lactate

Povolené (vhodné) hliníkové složky (hledejte v INCI):
Aluminum Hydroxide – hydroxid hlinitý, Alumina Hydrate, Alumium Hydrate, Aluminium Hydroxydatum, CI 77002, Magnesium Alumin(i)um Silicate – křemičitan hořečnato-hlinitý, Alumina, corundum – oxid hlinitý, Calcium Aluminum Borosilicate – borokřemičitan vápenato-hlinitý, turmalín či skelný prach, Potassium Alum – kamenec draselno-hlinitý, síran draselno-hlinitý, Ammonium Alum, kamenec amonný.


Jak na přirozenou eliminaci zápachu?


Tak a je tu důležitá část pro všechny, kdo se chtějí vyhnout škodlivému složení přípravků proti pocení, zároveň se však samozřejmě chtějí vyhnout zápachu. Kromě toho, že je vhodné denně používat oblíbený přírodní deodorant, který se postará o komfort pokožky v podpaží a eliminaci zápachu, můžete pach potu ovlivnit i jinak. Pravidelná hygiena je jedna věc, oblečení z přírodních materiálů druhá.

A co ještě pomůže? Světe div se, i to, co jíte, ovlivňuje váš přirozený pach. Chcete-li zmírnit zápach potu, dopřejte si pravidelně některé z bylinek, například petrželku, mátu a bazalku (ideální oživení vašeho smoothie, že?). Pomáhají i tolik zdravé fermentované potraviny a samozřejmě koření – například voňavá skořice, která ozvláštní vaši podzimní kávu. Vůni těla a potu pozitivně ovlivňuje také chlorella, spirulina nebo tekutý chlorofyl.

Prostě a jednoduše – myslete i na to, co dáváte do těla, hodně pijte a udržujte mikrobiotu kůže v podpaží zdravou – protože za zápach nemusí být zodpovědný jen pot, ale také přemnožené bakterie. No a nakonec už jen přírodní pečující deodorant, který vám pomůže cítit se svěže po celý den – bez kompromisů ke zdraví vašeho úžasného těla. Není to skvělé?

TIP: Jak na domácí deodorant? Smíchejte dvě lžíce jedlé sody, dvě lžíce arrowroot kořenového škrobu a tři lžíce kokosového oleje. Krémový deodorant je díky kokosovému oleji antibakteriální, jemný a samozřejmě funkční.

A že dáváte přednost koupi? Objevte naše přírodní deodoranty. Která
vůně bude ta vaše?